Психостимулиращи средства с възможност за пристрастяване към тях МКБ T43.6
Психостимулантите са психоактивни вещества, които предизвикват временни подобрения в умствените или физически функции. Примери на тези видове реакции могат да включват повишена бдителност, будност и придвижване. Те произвеждат различни видове ефекти чрез повишаване активността на централната и периферната нервна система. Общи ефекти, които варират в зависимост от веществото и дозировката, могат да включват повишена бдителност, будност, издръжливост, производителност и мотивация, повишена възбуда, намалено желание за храна и сън. Много стимуланти също могат да подобрят настроението и облекчат тревожността, както и да предизвикат чувство на еуфория.
Психостимулантите се използват както индивидуално, така и за терапевтични цели, включително:
- за лечение на затлъстяване
- за подобряване на концентрацията
- за облекчаване на назална конгестия
- за лечение на ортостатична хипотония
- за облекчаване на главоболие
- при отказване от тютюнопушене
Към рубриката психостимулиращи средства с възможност за пристрастяване към тях се отнасят амфетамин, метамфетамин, кофеин.
Психическа зависимост (пристрастяване) представлява натрапчиво неконтролирано желание за получаване на удоволствие или комфорт от психотропното средство, както и за отслабване на неприятните симптоми, обусловени от отсъствието му. То се възприема от индивида като единствено средство за постигане на социална адаптация и благополучие. Психическата зависимост има рецидивиращ характер и е основна характеристика, включена в термина лекарствено пристрастяване.
Зависимост към психоактивни средства се развива, когато те се прилагат в достатъчно високи дози, с висока честота на приемане и достатъчно продължително време.
Амфетаминът е мощен психостимулант, който се използва за лечение на хиперактивност с дефицит на внимание, нарколепсия и затлъстяване. В терапевтични дози предизвиква емоционални и когнитивни ефекти като еуфория, увеличена будност и подобрен когнитивен контрол. По-големи дози амфетамин могат да навредят на когнитивната функция и да предизвикват бързото разрушаване на мускулите. Много високи дози могат да доведат до психоза.
Предозирането с амфетамин може да доведе до много различни симптоми. Лица, които често приемат свръхдози амфетамин имат висок риск от развитие на пристрастяване. Симптомите при леко предозиране с амфетамин могат да бъдат следните:
- сърцебиене
- хипотония
- хипертония
- объркване
- хиперрефлексия
- тежка възбуда
- тремор
- мускулна болка
- затруднено дишане
- ретенция на урина
- мидриаза
- колебания в телесната температура
- халюцинации
При тежко предозиране клиничната картина включва:
- кардиогенен шок
- мозъчен кръвоизлив
- остра психоза
- съдов колапс
- рабдомиолиза
- белодробен оток
- белодробна хипертония
- респираторна алкалоза
- хиперпирексия
- метаболитна ацидоза
Метамфетамин е силен стимулант на централната нервна система. Използва се при лечение на нарколепсия и идиопатична хиперсомния. След перорално приложение, метамфетамин добре се абсорбира в кръвния поток. Предозирането на метамфетамин може да предизвика симптоми като:
- нарушения на сърдечния ритъм
- обърканост
- трудно или болезнено уриниране
- високо или ниско кръвно налягане
- висока телесна температура
- мускулни болки
- тежка възбуда
- учестено дишане
- тремор
- невъзможност за уриниране
- налудничаво поведение
- параноя
- безсъние
- тежка загуба на тегло
- кома
- болка в гърдите
- възбуда
Кофеин представлява стимулант на централната нервна система от класа на метилксантин. Това е най-широко консумираното психоактивно вещество. Кофеинът е рецепторен антагонист на всички аденозинови рецепторни подтипове. Антагонизмът на тези рецептори стимулира вагуса, което увеличава скоростта на дишането, увеличава сърдечната честота и свива кръвоносните съдове. Кофеинът се използва при лечение и превенция на бронхопулмонална дисплазия и апнея при недоносени бебета и при лечение ортостатична хипотония.
Консумацията на 1-1.5 грама кофеин на ден се свързва със състояние, известно като кафенизъм. То обикновено съчетава кофеиновата зависимост с широка гама от неприятните симптоми, като нервност, раздразнителност, безпокойство, безсъние, главоболие и сърцебиене. Приема на сръхдоза кофеин може да доведе до състояние на свръхстимулация на централната нервна система, наречена кофеинова интоксикация. Този синдром обикновено се случва само след поглъщане на големи количества кофеин - 150 до 200 милиграма на килограм телесно тегло. Симптомите на кофеинова интоксикация са сравними със симптомите на предозиране на други психостимуланти и включват:
- безпокойство
- нервност
- възбуда
- безсъние
- зачервяване на лицето
- често уриниране
- стомашно-чревни смущения
- мускулни потрепвания
- раздразнителност
- сърцебиене
- психомоторна възбуда
- халюцинации
- психоза
- депресия
- главоболие
- жажда
- треска
Лечението при отравяне с психостимулиращи средства с възможност за пристрастяване към тях се извършва в болнична обстановка. Терапията е в зависимост от тежестта на симптомите, като първоначално се извършва стомашна промивка и форсирана диуреза.
Коментари към Психостимулиращи средства с възможност за пристрастяване към тях МКБ T43.6