Перорални контрацептиви МКБ T38.4
Пероралните контрацептиви, известни още като противозачатъчни хапчета, представляват лекарства, имащи за цел контрол на раждаемостта. Най-често перорални контрацептиви са комбинирани и съдържат ниски дози естрогени и гестагени. Така се поддържат относително високи плазмени нива на женски полови хормони и по механизма на отрицателната обратна връзка се потиска продукцията на съответните хипоталамични и аденохипофизни хормони, а чрез тях и овулацията.
Приемането на хормонални контрацептиви започва от 5-тия ден на последната менструация. Ежедневно се приема по 1 драже или таблетка в продължение на 21 дни. След пауза от 7 дни триседмичният курс се повтаря. Препаратът се приема приблизително в едно и също време, например вечер. Оптимални интервали на приемане са между 22 и 26 часа.
Повече информация може да прочетете тук:
Класификацията на перорални контрацептиви е следната:
- Монофазни хормонални контрацептиви - съдържат естрогени и гестагени във фиксирано отношение на дозите през 21-дневен период, покриващ пролиферационната и секреционната фаза на менструалния цикъл. От естрогените най-често се използват етинилестрадиол, а от гестагените - дезогестрел, левоноргестрел, норгестимат и норетистерон. Представители са:
- Cilest
- Gravistat
- Femoden
- Logest
- Marvelon
- Non - ovolon
- Ovidon
- Rigevidon
- Бифазни и трифазни хормонални контрацептиви - при бифазните контрацептиви през първите дни се приема естрогенен препарат в по-висока дозировка, след което се добавя и гестаген. Трифазните секвентни препарати представляват комбинация от естрогени и гестагени, фиксирани в три дози. През два периода - съответно първите 7 дни и от 15-21 ден на менструалния цикъл естрогените са в ниска дозировка, от 8-14 дневната доза е висока. Гестагените са фиксирани в три градирани дозировки: ниска, средна и висока. Представители са:
- Trinovum
- Tri-regol
- Triquilar
- Trisiston
- Тristep
- Препарати, които се използват след полов акт - левоноргестрел (Еscapelle)
Предозирането с перорални контрацептиви в повечето случаи не води до сериозни проблеми. Ефектите на свръхдоза се различават в зависимост от редица фактори - прием на други медикаменти, здравословно състояние и др. Някои от симптомите на отравянес перорални контрацептиви са:
- гадене
- повръщане
- вагинално кървене
- прекъсване на менструалния цикъл
- диария
- коремни болки
- главоболие
Цилест представлява комбиниран орален контрацептив. Съдържа два синтетични хормон - етинилестрадиол и норгестимат. Неговото действие се изразява в предотвратяване на овулацията. Приема е в продължение на 21 дни по една таблетка, след това следва 7-дневна почивка. Симптомите на отравяне с цилест могат да включват:
- гадене
- повръщане
- главоболие
- чувствителност на гърдите
- промени в теглото
- задържане на вода в тъканите на тялото
- вагинална кандидоза
- промяна в менструално кървене
- депресия
- намалено сексуално желание
- повишаване на кръвното налягане
- хлоазма
- нарушение на чернодробната функция
Триновум спада към групата на перорални контрацептиви. Състои се от три различни концентрации на естроген. Първата таблетка трябва да се приеме на първия ден от менструалния цикъл, т.е. първия ден на менструално кървене. Приема продължава 28 дни. Възможни нежелани симптоми при предозиране могат да бъдат:
- гадене
- повръщане
- главоболие
- промени в менструалния цикъл
- болки в стомаха
- косопад
- напрежение в гърдите
- промени в настроението
- депресия
- промени в теглото
- промени в сексуалното желание
- промени в апетита
- замайване
- алергични реакции
Левоноргестрел (Еscapelle) представлява медикамент от класа на прогестините. Използва се за предпазване от бременност след незащитен полов акт, като приемането му трябва да стане не по-късно от 72-я час след акта. Клиничната картина на отравяне с левоноргестрел може да включва:
- виене на свят
- главоболие
- гадене
- коремни болки
- необичайни маточни кръвотечения
- умора
- диария
- повръщане
- болезнена менструация
- нередовен менструален цикъл
- напрежение в гърдите
Коментари към Перорални контрацептиви МКБ T38.4