Термично изгаряне на хранопровода МКБ T28.1
Остри термични езофагеални увреждания са рядка причина за заболяване на този орган. Обратимо термично изгаряне на хранопровода в резултат на приемане на горещи течности причинява променливи бели и червени линейни ивици на езофагеалната лигавица, които до известна степен напомнят на "коледно захарно бастунче".
Най-характерният признак, наблюдаващ се при горна ендоскопия в такива случаи, включва редуващи се белезникави псевдомембранозни лезии и линейна еритема. В случаите, при които горната ендоскопия се провежда няколко дни след причиняване на термично увреждане, белезникава псевдомембрана опасва езофагеалната лигавица и може да бъде доминиращата проява, а не външния вид на захарно бастунче.
Клиничните симптоми на термично изгаряне на хранопровода се характеризират с: болка в гърдите, дисфагия, одинофагия и болка в епигастриума.
Тези симптоми често могат да бъдат причинени от чужди тела в хранопровода, инфекциозни заболявания, като например кандида, херпес, цитомегаловирус, гастроезофагеална рефлуксна болест и злокачествени новообразувания, както и от други състояния. Диагностициране се извършва чрез внимателно сваляне на анамнеза на пациента, както и горна ендоскопия с биопсия.
Ендоскопската характеристика на термично изгаряне на хранопровода от гореща течност наподобява "коледно захарно бастунче", докато при нараняване с гореща храна такъв ендоскопски вид не се наблюдава. Най-ранните ендоскопски прояви на първоначалното термично увреждане от гореща храна през първата седмица показват преобладаваща белезникава псевдомембрана.
До два дни след първоначалната травма се наблюдават хиперемични области с периферни некротични отломки, които могат да бъдат резултат от разкъсване на булите.
Предполага се, че видът на "захарно бастунче" се дължи на притока на гореща течност, докато изгарянето или язвата се дължат на ефекта от налягането на твърдото горещо вещество.
Възможно е развитие на рак като късно усложнение на езофагеално термично увреждане. Възпалителен отговор, свързан с дефекти в лигавичната бариера след термично увреждане на хранопровода, го прави по-податлив на дейността на канцерогени. Канцерогенеза на хранопровода след термично увреждане е многофакторен процес, зависи не само от физическото увреждане, но също така и от действията на различни рискови фактори, включително алкохол и тютюн.
Консервативно лечение на термично изгаряне на хранопровода се провежда с антиантисекреторни средства, като инхибитори на протонната помпа, за предотвратяване на по-нататъшни увреждания поради рефлукс на стомашна киселина.
След консервативната терапия по-голямата част от пациентите се подобряват както по отношение на клиничните симптоми, така и по отношение на ендоскопски и хистологични характеристики и предотвратяване на тежки усложнения, като например стеноза на хранопровода.
Прогнозата на езофагеално термично увреждане е благоприятна. Повечето случаи са излекувани за около месец.
Коментари към Термично изгаряне на хранопровода МКБ T28.1