Счупване на горен крайник на неуточнено ниво МКБ T10
Счупването (фрактура) представлява прекъсване цялостта на дадена кост. Фрактурите се причиняват от директни или индиректни травми. Те са често срещани при деца и по-възрастни хора. Чести причини са падане от височина, спортни травми и злополуки с моторни превозни средства.
Към счупване на горен крайник на неуточнено ниво се отнасят фрактурите на:
- лопатка
- ключица
- раменна кост
- предмишничните кости
- костите на китката и пръстите
Изследването на болен с предполагаема фрактура трябва да стане внимателно, за да не се причиняват болки и допълнителни повреди на тъканите в областта на травмата. При всяка фрактура са налице определени белези:
- деформация на областта - възможни са видими скъсявания на отделни сегменти на крайника, дъговидно изкривяване, изглаждане на нормално съществуващи ямки и др.
- патологична подвижност - установява се ненормална подвижност на места, където тя не е възможна в норма.
- костни крепитации - при изследване на болния в много случаи на мястото на фрактурата се усеща хрущене.
- нарушена ос на крайника
- функцията на крайника е нарушена - активните движения са силно ограничени и дори невъзможни, а пасивните са възможни, но силно болезнени.
- оток на мястото на фрактурата - зависи от големината на кръвоизлива и увредата на меките тъкани.
- подкожен хематом - появява се веднага или в следващите часове и достига максимални размери за конкретната травма след две денонощия.
- болка
- промени на периферния пулс
- нарушена сетивност
Рентгеновото изследване е с голяма стойност за поставяне на точна и навременна диагноза при счупване на горен крайник на неуточнено ниво. Задължителна е рентгенова снимка в две проекции.
Целта на лечението е постигане зарастване на счупените кости в анатомично положение и да се възстанови функцията на крайника във възможно най-кратък срок. За постигането на тази цел съществуват безкръвни (консервативни) и кръвни (оперативни) методи за лечение.
Коментари към Счупване на горен крайник на неуточнено ниво МКБ T10