Счупване на гръбначния стълб на неуточнено ниво МКБ T08
Счупването представлява пълно или частично прекъсване на целостта на дадена кост поради външен травмиращ агент или болестно променена кост. Счупване на гръбначния стълб на неуточнено ниво най-често се наблюдава при:
- пътнотранспортни произшествия
- остеопороза
- спортни травми
- падания от високо
- трудови злополуки и др.
Според патогенезата си фрактурите се делят на директни и индиректни. Директните се получават на мястото, където е приложена действащата сила, а индиректните - далеч от мястото на приложението на силата.
Според това, дали е запазена, или не целостта на покриващите тъкани ( кожа и лигавици), фрактурите се делят на затворени и отворени.
Симптомите на счупване на гръбначния стълб на неуточнено ниво варират в зависимост от сериозността на нараняване. Болката може да бъде лека или тежка, да се разпространява или да бъде ограничена до мястото, където е настъпила фрактурата. Налице са и изтръпване, загуба на чувствителност, функционални нарушения.
При засягане на гръбначния мозък се наблюдава парализа на мускулатурата, инервирана от гръбначно-мозъчните сегменти на нивото на поражението и по-надолу от него.
Нараняванията на гръбначният мозък в шийния отдел представляват 57% от уврежданията на гръбначния мозък. Те могат да доведат до пълна или частична тетраплегия ( парализа на четирите крайника).
При засягане на гръбначният стълб в поясната област болните са неподвижни, със силни болки в гръбначния стълб и по-силно изразена ригидност (твърдост) на паравертебралната мускулатура. Често е налице и неврологичен дефицит - от малки коренчеви дразнения до пълна параплегия.
Усложненията при счупване на гръбначния стълб на неуточнено ниво са:
- дихателна недостатъчност
- неврогенен шок
- белодробен оток
- белодробна емболия
- тромбоза на дълбоките вени
- декубитални рани
- парализа под мястото на нараняване
Лечението може да бъде консервативно или хирургично. Консервативната терапия включва обезболяващи лекарства, калций, витамин Д и почивка.
Коментари към Счупване на гръбначния стълб на неуточнено ниво МКБ T08