Изкълчвания, навяхвания и разтягания на няколко области от горен(-ни) крайник(-ци) МКБ T03.2
Към рубриката изкълчвания, навяхвания и разтягания на няколко области от горен(-ни) крайник(-ци) се отнасят тези на раменната става, лакътната става, китката, фалангите.
Луксациите на раменната става представляват най-честите изкълчвания. Най-често е засегната зрялата възраст, предимно мъже. Механизмът на получаване на луксациите на раменната става е лостообразен и индиректен. Луксациите на раменната става са задни, горни, долни и предни. При оглед на пострадалия се вижда типична деформация на ставата. Рамото е загубило заоблеността си. Функцията на раменната става е нарушена. Активните движения са невъзможни, а пасивните движения са ограничени и силно болезнени. В около 15% от луксациите на раменната става се установява увреда на мишничния нервен сплит. Наместването трябва да се извърши спешно и атравматично, под обща упойка.
Луксациите на лакътната става заемат второ място след тези на раменната става. Получават се предимно в зряла възраст. Когато се говори за луксация на лакътната става, се разбира едновременно изместване на двете кости на предмишницата по отношение на раменната кост. В зависимост от това къде се намират артикулиращите повърхности на лакътната и лъчевата кост спрямо раменната се различават задна, странична и предна луксация. Лакътната става е деформирана, разширен е предно-задният й размер. Липсват движения в ставата. При опит за пасивна флексия в лакътната става се установява пружинно съпротивление. Диагнозата трябва да се потвърди с рентгенови снимки. Понякога, освен рутинните рентгенографии във фас и профил, са необходими и коси проекции. При децата се правят сравнителни снимки и на двете лакътни стави. Наместването се прави под обща упойка. Имобилизацията след наместване на луксацията на лакътната става е задължителна. Прави се гипсов ръкав за 25 дни.
Травматичните луксации радиокарпалната става (китката) са редки. Като причина се сочи голямата здравина на свързочния апарат между карпалните кости, от една страна, и между и съседните кости, от друга. Те се получават в резултат на действието на сила с голям интензитет. Най-честият механизъм е удар откъм дланта или ексцесивна дорзифлексия на китката. Установява се голям хематом, липсват движения в ставата. Понякога се прибавят неврологични усложнения от страна на средния и лакътния нерв. Лечението е безкръвно наместване под обща упойка на болния.
Към изкълчвания, навяхвания и разтягания на няколко области от горен(-ни) крайник(-ци) спадат и тези на фалангите. За получаването им е нужно да действа голяма сила. Разместването е възможно в радиално, улнарно, дорзално и воларно направление. Наместването трябва да става във възможно най-кратък срок след травмата. Налага се имобилизация само на претърпелия травма пръст за 10-15 дни.
Повече информация може да прочетете тук:
Коментари към Изкълчвания, навяхвания и разтягания на няколко области от горен(-ни) крайник(-ци) МКБ T03.2