Открити рани на гръдния кош, корема, седалището и таза МКБ T01.1

Всяка едно нараняване, при което има нарушаване целостта на кожата на гръдната стена, се нарича открита рана на гръдния кош. Около 70% от откритите рани на гръдния кош проникват в гръдната кухина и често водят до сериозни, животозастрашаващи наранявания на белите дробове, кръвоносните съдове, сърцето и горната част на коремните органи.
Открити рани на гръдния кош, корема, седалището и таза най-често са резултат на битови или трудови злополуки и хулигански прояви. На нараняванията на гръдния кош се падат 25% от всички смъртни случаи от травматично увреждане.
В зависимост от това дали пристенната плевра е засегната се различават два вида откритите рани на гръдния кош:
- проникващи - при тези наранявания е нарушена целостта на пристенната плевра, като има трайна връзка с плевралното пространство
- непроникващи - при тях пристенната плевра не е засегната
Проникващите наранявания могат да засегнат:
- кръвоносни съдове в гръдната клетка
- хранопровод
- диафрагма
- бели дробове
- органите в медиастинума
- трахея и бронхи
- сърце и перикард и др.
Симптомите на открита рана на гръдния кош включват задух, болка при дишане, студена пот, цианоза, набъбнали шийни вени. Пулсът е мек, нишковиден, дишането е повърхностно и учестено. При проникваща открита рана се наблюдава пенлива кръв и характерен звук, причинени от въздуха, който е навлязъл в плевралното пространство. Налице е още кръвохрак, сърдечно-съдова и дихателна недостатъчност, плеврални усложнения. При такава травма може да настъпи смърт за няколко минути поради тежките смущения във вентилация, перфузия, намаленото съдържание на кислород в кръвния ток, хемодинамичните нарушения на важните жизнени показатели.
Усложненията могат да включват инфекция, свръхрастеж на съединителна тъкан (образуване на келоиди), гангрена, кървене (кървящи рани), системна инфекция (сепсис), тетанус, менингит, увреждане функцията на сърцето и кръвообращението.
Открити рани на коремната стена могат да бъдат със или без увреждане на коремните органи. Признаците и симптомите включват коремна болка, кървене от раната, чувствителност на коремната стена, скованост и посиняване на външната част на корема. По-големите открити рани могат да причинят кървене в корема, което води до ниско кръвно налягане и шок. Коремна травма представлява риск от загуба на кръв и тежка инфекция. Наличието на пневмоперитонеум (въздух в коремната кухина) може да бъде показател за разкъсване на кух орган.
Откритите рани на седалището и таза могат да бъдат свързани с контузии и разкъсвания на ретроперитонеалните органи - бъбреци, дебело черво, аорта, панкреас, лумбални съдове и др.
Клиничната картина на тези наранявания включва:
- болка в областта на раните
- кървене
- болка в долната част на гърба
- посиняване и подуване на кожата на мястото на травмата
- болка около външните полови органи
- коремна болка и др.
Лечението на открити рани на гръдния кош, корема, седалището и таза е индивидуално, в зависимост от тежестта на състоянието на пациента. При застрашаващи живота състояние е необходима да се извърши кардиопулмонална ресусцитация до пристигане на медицински персонал.
Коментари към Открити рани на гръдния кош, корема, седалището и таза МКБ T01.1