Счупване на бедрената шийка МКБ S72.0
Този вид счупвания са характерни за хора над 50-годишна възраст. По наши данни фрактурите на бедрената шийка съставляват 2,17% от всички фрактури на човешкото тяло, 30,38% от фрактурите на бедрената кост. Жените са засегнати приблизително два пъти по-често в сравнение с мъжете. От всички пострадали 71,45 % са над шестдесет годишна възраст.
Етиология на счупване на бедрената шийка
Основно става дума за чисто травматични фрактури. Наблюдават се и фрактури на бедрената шийка следствие на патологично преустройство от преумора, но значително по-рядко.
Дори и чисто травматични фрактури са последствие от незначителна травма, особено при стари хора. Причината за това е настъпващата, с напредване на възрастта, обща остеопороза и свързана с това атрофия на костните гредички на бедрената шийка.
Механизъм на счупване на бедрената кост
Механизмът е индиректен, най-често огъвачен. При директния механизъм счупването настава на мястото на действащата сила, а при индиректния механизъм - мястото на счупване не съответства на мястото на травмата. Без да се оформя триъгълен фрагмент.
Силата се предава по оста на бедрото и, комбинирайки се с външна ротация на крайника , огъва шийката в предно - заден план. Възможно е по-рядко и при млади хора, счупването да се получи по ножичен механизъм. Под ножичен механизъм се разбира, когато действат две сили в едно направление, но се разминават.
Класификация на счупване на бедрената кост
Според анатомичното местонахождение фрактурите на бедрената шийка се разделят на три групи:
1. Субкапитални - разположени непосредствено под бедрената глава.
2. Медиоцервикални - разположени в средната част на шийката.
3. Базоцервикални - разположени в основата на шийката, над трохантерния масив.
Всички фрактури (счупвания) на бедрената шийка са разположени вътре в ставната капсула, т.е става дума за вътреставни фрактури.
Според начина на счупването и разместването на фрагментите се различават:
1. Аддукционни фрактури на бедрената шийка - те са в резултат на травма, която действа при привеждане на долния крайник. Шийно - диафизарния ъгъл (норма 125-135 градуса) е намален и може да достигне 90 градуса. Всички аддукционни фрактури по правило са разместени. Те са най-често срещаните.
2. Абдукционни фрактури на бедрената шийка - получават се, когато силата действа при отведен долен крайник. Шийно - диафизарният ъгъл се увеличава и достига 150-160 градуса. Налице е coxa valga traumatica. Срещат се сравнително по-рядко. Фрагментите са силно вклинени един в друг.
Според посоката на фрактурната линия и ъгъла, който тя сключва с хоризонталата се различават три групи счупвания на бедрената шийка.
I група - с ъгъл на фрактурната линия спрямо хоризонталата до 30 градуса. Тези фрактури са с най-благоприятна. Разположението на фрактурната линия е такова, че мускулното действие води до вбиване на фрагментите един в друг.
II група - с ъгъл 30-50 градуса. При правилно лечение се стига до зарастване.
III група - с ъгъл над 50 градуса. Това са най-неблагоприятните фрактури по отношение на зарастването, тъй като фрагментите са под непрекъснато мускулно въздействие, водещо до тяхното разместване.
Клинична картина на счупване на бедрената шийка
Тя се различава в зависимост от вида на счупването:
1. Аддукционните фрактури се диагностицират сравнително по-лесно, тъй като е налице по-манифестна картина. Анамнезата изтъква травматичният момент. Оплакванията са болки в тазо - бедрената област и невъзможност за движение на засегнатия крайник. Клиничното изследване установява скъсяване на засегнатия крайник и външна ротация. Активните движения са невъзможни, а пасивните движения са ограничени и силно болезнени. Налице е симптомът на "закованата пета": болният не може да повдигне крайникът, а ако го повдигне с помощ не може да го задържи вдигнат. Установява се висок строеж на трохантера.
2. Абдукционни фрактури - те се характеризират с по-дискретна клинична картина. В резултат на вклиняване на фрагментите много от симптомите липсват симптомите на "закованата пета". Някой от пострадалите могат да се придвижват с бастун или патерици.
Диагноза на счупване на бедрената шийка
Поставя се рентгенологично.
Лечение на счупване на бедрената шийка
При оказване на първа помощ трябва да се знае, че при грубото манипулиране е опасно и може да превърне една вклинена фрактура в разместена такава. Първата помощ се състои във внимателно разтегляне по надлъжната ос на крайника, деротация нагоре като пръстите на ходилото трябва да сочат нагоре и трябва гипсова мобилизация за транспорт с шина, започваща от долния ъгъл на капсулата и достигаща до върха на пръстите на ходилото, разположена по гърба на ходилото.
В миналото се е използвало неоперативно лечение. Съвременното лечение на счупване на бедрената шийка е оперативно, след предварително наместване. Използват се различни остеосинтези. Използва се трикрилният пирон на Смит Петерсън. Използват се различни видове пирони и винтове. Най-съвременната концепция е остеосинтеза с компресивни винтове. Процесът на зарастване на фрактурата е бавен. Той продължава 1-на година от датата на заковаването.
Коментари към Счупване на бедрената шийка МКБ S72.0