Травматична ампутация на друг пръст на ръката (пълна)(частична) МКБ S68.1
Нараняванията на пръстите са едни от най-честите наранявания на ръката и лечението и възстановяването им зависи от вида и тежестта на травмата и засягането на другите пръсти.
Ампутацията на пръстите на ръцете може да бъде:
- Пълна травматична ампутация на пръста;
- Частична травматична ампутация на пръста.
Травматична ампутация на друг пръст на ръката (пълна)(частична) на ниво метакарпофалангеалната става или интерфалангеалната става се нарича дезартикулация.
Травматична ампутация на друг пръст на ръката (частична)(пълна) най-често се причинява при авари във фабрики, ферми, инциденти с превозни средства, бедствия, война и терористични актове.
Клинична картина на травматична ампутация на друг пръст на ръката (частична)(пълна)
- Един от пръстите на ръката е изцяло или частично отрязан;
- Кървенето от ампутирания пръст е обилно;
- Има силна болка;
- От ампутираната част на пръста се виждат кости, мускули, сухожилия.
Диагноза на травматична ампутация на друг пръст на ръката (частична)(пълна)
Пълен преглед на ръката трябва да се извърши, за да се оцени нараняването, загубата на тъкани, обема на кръвоизлива. Допълнителни образни изследвания (рентгенография, компютърна томография и др.) се правя, за да се изключи допълнителни фрактури и наранявания на другите тъкани на запазената част от пръста.
Лечение на травматична ампутация на друг пръст на ръката (частична)(пълна)
За успешна реплантация на ампутираната част или на целия пръст от значение е правилното съхранение на пръста или ампутираната част. Наранената част на ръката се покрива със стерилна превръзка или чиста кърпа. Отрязаната част или пръст трябва да се постави в чист и сух плик или торбичка, след което се поставя в лед или студена вода.
Коментари към Травматична ампутация на друг пръст на ръката (пълна)(частична) МКБ S68.1