Множествени счупвания на метакарпални кости МКБ S62.4
Най-често счупванията са в резултат на директна травма - при попадане на ръката между движещите се части на машина. Възможни са и наранявания от действието на сила, която действа по посока откъм долната част на ръката.
Най-честият механизъм за множествени счупвания на метакарпални кости е от директен удар по гърба на ръката или страничната повърхност.
Фрактурната повърхност е с напречен или кос ход. При фрактура в областта на диафизата, костните фрагменти могат да се разместват ъглово и странично. Ъгълът е отворен воларно (към дланта). Определя се от действието на мускулите - m. interossei, m. lumbricales. При кос вход на счупването разместването е по дължината на скъсяването. Ако счупването обхваща три или четири кости, скъсяването може да достигне до 2 см.
Фрактурите на метакарпалните кост също може да се локализира и в областта на шийката. В тези случаи главичката се измества воларно и може да се палпира по дланната повърхност на ръката. По гърба на китката се напипва краищата на проксимален фрагмент.
Клинична картина на множествени счупвания на метакарпални кости
Поради повърхностното разположение на метакарпалните кости, клиничните симптоми са добре изразени. При опипване се установяват два фрагмента. Има костни крепитации и патологична подвижност. Интензитетът на болката се увеличава при тяхното изпитване. Деформацията е добре изразена. Поради повърхностното разположение на костта може да се появи и подкожен хематом. Функцията на пръстите е смутена. При тласъчна палпация по оста на счупените кости води до силна болка на това мястото (симптом на Якобсон).
Диагноза на множествени счупвания на метакарпални кости
За уточняване на вида на счупването и положението на фрагментите се прави рентгеново изследване.
Лечение на множествени счупвания на метакарпални кости
Фрактурите на повече от две метакарпални кости се наместват трудно, както и задържането на постигнатото наместване, което също невинаги е успешно. След като е обезболено, наместването на счупването се постига чрез затегляне, по надлъжната ос. Волнарно отворения ъгъл, се оправя с дорзален натиск. След като е фрагментите са наместени се прави контролна рентгенова снимка. Счупването на метакарпалните кости от 2-5 се имобилизират с гипсова превръзка за срок от 30-35 дни. Имобилизацията започва от средата на фалангите и достига до средната част на предмишницата. Китката се поставя в умерена дорзо - флексия (сгъване на китката към гърба).
Към кръвно наместване, кръвна репозиция и остеосинтеза с Киршнерова игла се пристъпва, когато наместването на фрагментите по закрития способ е неуспешно.
Коментари към Множествени счупвания на метакарпални кости МКБ S62.4