Множествени счупвания на костите на предмишницата МКБ S52.7
При по-тежки травми на предмишницата, лакътната и лъчевата кост може да бъде раздробен на две или повече части. Това усложнение е сериозно. При тези счупвания много често се наблюдават размествания на дисталните фрагменти. Липсва закономерност в разместване на частите на дисталните (долните фрагменти), за разлика от счупванията без раздробяване на фрагментите.
Механизмът на множествени счупвания на костите на предмишницата
Най-често се наблюдава в резултат на директна травма - при удар с твърд предмет, обхващане на ръката от въртяща се машинна част, премазване, огнестрелно нараняване. Фрактурните линии са напречни, коси и с няколко фрагмента.
Индиректна травма се получава при падане върху ръката. Костите се подлага на огъване и се получава фрактурни повърхности, с винтообразен ход или с триъгълен фрагмент. С винтообразен ход се получава счупването в най-тънките части на костите.
Клиника на множествени счупвания на костите на предмишницата
При множествените счупвания на костите на предмишницата болният усеща изпукване на костта. Настъпва остра болка. Появява се деформация и ненормална подвижност, която го принуждава да придърпва предмишницата със здравата ръка. При оглед се установява дъговидно изкривяване, скъсяване на предмишницата вследствие на разместването на фрагментите. Установява се остра болка при опипване, която се усилва при почукване по надлъжната ос на предмишницата.
Диагноза на множествени счупвания на костите на предмишницата
Поставя се след рентгенова снимка.
Лечение на множествени счупвания на костите на предмишницата
Лечението на този вид счупване цели анатомично наместване на ставната повърхност на костите и постигане на съответния наклон на ставната му повърхност. Още следващите дни следва да се провери със съответни рентгенови центражи състоянието на счупването - на 4, 8-я и 12-я ден. Ако е настъпило разместване трябва веднага да се направи повторно наместване. От значение да се упражнява натиск при моделирането на гипсовата превръзка между дисталните фрагменти с дланите на двете ръце на оператора. Постигната репозиция (наместване) трябва да се задържи с гипсов ръкав до подмишничната ямка с предмишницата. Имобилизацията е за срок от 50-60 дни.
През времето на имобилизацията (обездвижването) на болния трябва да се внуши да движи пръстите на травмираната ръка, за да не развие контрактура. За възрастните хора това е задължително.
Често наблюдавани грешки са:
Поради неясни рентгенови снимки вътреставната фрактура се пропуска. Не се проследява периодично. Не се правят рентгенови контроли на 4,8 и 12-я ден. Не се изисква активно раздвижване на пръстите на ръката. Прекъсва се имобилизацията още преди да е настъпило зарастване на ръката.
Възможни са и усложнения по време на лечението като възникване на "фрактурна болест", контрактури (ограничена подвижност на ставата) на гривнената става, развитие на вторична деформираща артроза.
Коментари към Множествени счупвания на костите на предмишницата МКБ S52.7