Съчетано счупване на долните краища на лакътната и лъчевата кост МКБ S52.6
Съчетано счупване на долните краища на лакътната и лъчевата кост се наблюдава предимно при хора от 30-60 годишна възраст. Предразполагащ момент при възрастните хора е сенилната остеопороза (изтъняване на костите). При жените в менопаузата също може да се наблюдава. Счупването на предмишничните кости е локализирано на няколко сантиметъра над ставната линия.
Механизъм на съчетано счупване на долните краища на лакътната и лъчевата кост
Фрактурата на долните краища на лъчевата и лакътната кост се причинява от директна или индиректна травма. По-чест е индиректният механизъм със застъпени в различна степен огъвачен и импресионен вариант. Счупването се получава при падане на дланта повърхност на ръката при изправен и сгънат в лакътя горен крайник. Едновременно се получава и рязко сгъване в областта на епифизата. По-редки са счупванията причинени от действието на директна травма. Фрактурната повърхност обикновено е с напречен ход. Счупванията могат да бъдат раздробени в различна степен. В зависимост от силата на травмата настъпва разместване на костните фрагменти. Периферният фрагмент се супинира (измества нагоре), а централният фрагмент се измества в противоположна посока на периферния фрагмент. Нерядко централният фрагмент се забива в периферния (вклинено счупване). Много често това счупване се придружава и със счупване на лакътния израстък (proc. styloideus). Наблюдават се множествени повреди при това счупване.
Клиника на съчетано счупване на долните краища на лакътната и лъчевата кост
В зависимост от степента на разместването на фрагментите:
- При неразместени счупвания
- Налице болка на няколко сантиметра около травмата,
- Болката се засилва при опит за активни и пасивни движения в ставата, както и при натиск на мястото.
- Деформация и оток обикновено липсват или са слабо изразени.
- При разместени счупвания
- Болния съобщава за силна пареща болка;
- Поддържа травмираната ръка със здравата;
- Ръката около фрактурата на костите е подута и с типична деформация;
- При палпация се установява болка, патологична подвижност с крепитации;
- Опипват се двата фрагмента на лъчевата и лакътната кост - периферният към гърба на крайника и централният в противоположна посока на периферния;
- Предно - задният размер на костта е увеличен;
- Активните движения на засегнатата ръка са болезнени и невъзможни; С увеличаване на отока и кръвоизлива те се ограничават още повече;
- Пасивните движения са ограничени и силно болезнени;
- При разместване на централните фрагменти е възможно да се травмира средищния нерв, а периферните фрагменти засяга сетивните влакна на лъчевия нерв и лакътния нерв.
Диагноза на съчетано счупване на долните краища на лакътната и лъчевата кост
Поставя се след рентгенова снимка.
Лечение на съчетано счупване на долните краища на лакътната и лъчевата кост
Първа медицинска помощ - при голямо разместване и ако на пострадалия му предстои продължителен транспорт е необходимо да се направи приблизително наместване на счупването. Поставя се шина от основата на пръстите до лакътя.
При лечението болният се поставя на гипсовъчната маса и се прилага упойка преди предприемане на наместването. Цели се да се постигне нормалното анатомично място на предмишничните кости. Наместването се извършва след рентгенов контрол. След репозиция на костите се поставя гипсов ръкав лакътя от основата на пръстите на ръката. Имобилизацията е 50-60 дни. Временната нетрудоспособност е 60-70 дни.
Коментари към Съчетано счупване на долните краища на лакътната и лъчевата кост МКБ S52.6