Смазване и травматична ампутация на част от корема, седалището и таза МКБ S38
Травма, която най-често се получава при земетресение и автомобилни катастрофи, където настъпва притискане на корема, лумбалните прешлени, меките тъкани на коремната стена, ретроперитонеума и интраперитонеалното пространство са смазване и травматична ампутация на част от корема, седалището и таза. При тези травми се получава абдоминален компартмен синдром, при който се развива интраабдоминална хипертензия и води до развитие на полиорганна недостатъчност. Фрактурите на лумбалните прешлени и увреждания на меките тъкани на коремната стена са по-чести, отколкото ретро и интраперитонеалните наранявания.
Патофизиология на смазване и травматична ампутация на част от корема, седалището и таза
Основно в патофизиологичните промени стои високото налягане върху кухите коремни органи и порто-кавалната система. Компресията води до нарушена микроциркулация и повишено тромбообразуване в малките съдове с последваща исхемия на чревната стена, оток и развитие на вътреклетъчна ацидоза. Следствие на това трансудацията и ексудацията се засилват, а оттам се и задълбочава интраабдоминалната хипертензия и по този начин се оформя един порочен кръг. Нарастващата интараабдоминална хипертензия води до исхемия на чревната стена и всички перитонеални структури. Това води до транслокация на бактериите от гастроинтестиналния тракт и оток на чревната стена с последващо развитие на синдрома на полиорганната недостатъчност.
Клинична картина на смазване и травматична ампутация на част от корема, седалището и таза
Характерните признаци на абдоминалния Compartment syndrome са нарушения в хемодинамиката, дишането, бъбречната функция и нервната система. Този синдром потенциално води до смъртен изход.
Нараняванията на лумбалните прешлени се състои във фрактури и размествания на прешлените. Що се отнася до увреждания на меките тъкани на коремната кухина се наблюдават мускулни хематоми, оток на мускулната и мастната тъкан. Нараняванията на ретроперитонеалните органи обхваща травма на бъбреците и надбъбречните жлези, разкъсване на коремната аорта, събиране на течност или въздух в надбъбречното пространство. Травмите на бъбреците водят до остра бъбречна недостатъчност. Нараняване на интраперитонеалните паренхимни органи се състои в увреждане на черния дроб и слезка със или без сероперитонеум или пневмоперитонеум. Притискане на корема между две твърди повърхности може да доведе и до разкъсване на червата и стомаха.
Диагноза на смазване и травматична ампутация на част от корема, седалището и таза
Диагнозата на абдоминалния Compartment syndrome се поставя при стойности на интраабдоминалното налягане > 15 mmHg, ацидоза и в съчетание на още един от следните признаци: повишено ЦВН, хипоксемия, олигурия, хипотония и подобрение на състоянието след декомпресия. Мониторирането на налягането в коремната кухина може да стане директно чрез дренажите или при лапароскопия. Индиректното измерване може да стане чрез пикочен мехур, стомах и матката. Най-лесният метод за измерването на налягането в коремната кухина е измерването на налягането в пикочния мехур. Смазване на коремни органи могат да се докажат и с компютърна томография
Лечение на смазване и травматична ампутация на част от корема, седалището и таз
Извършват се реанимационни мероприятия с цел нормализиране на хемодинамиката и дишането и оперативно лечение.
Коментари към Смазване и травматична ампутация на част от корема, седалището и таза МКБ S38