Травма на стомаха МКБ S36.3
Нараняванията на стомаха се срещат рядко. По литературни данни те варират от 2,0 до 3,5 % от всички болни, постъпили с травми на корема, като в 80% са открити наранявания, а закритите съставляват около 20%. Уврежданията на стомаха се установяват предимно при проникващи наранявания. При закрита травма на стомаха най-честата причина е удар с твърд тъп предмет или височинна травма.
Клиника на травма на стомаха
Травмата на стомаха протича с клинична картина на остър перитонит. Синдромът на острия перитонит се представя от няколко основни симптома:
- Спонтанна болка;
- Болезненост при палпация;
- Мускулна защита (мускулен дефанс);
- Симптомът на Блумберг е положителен;
- При аускултация липсва перисталтика;
- Нарушена респираторна подвижност на коремната стена;
- Левкоцитоза;
- Тахикардия.
Диагноза на травма на стомаха
На обзорна рентгенография на корем в коремната кухина има наличие на свободен газ и пареза на гастроинтестиналния тракт. В по-напреднал перитонит при болните се изявяват facies Hippocratica и има прояви на повръщане на кръвенисти или хематинни материи.
Лечение на травма на стомаха
След уточняването на вида на увреждането трябва да се извърши съответната оперативна интервенция за ликвидация на пораженията. Основната цел е да се намали най-оптимално кръвозагубата при експлорацията, и след установяване на лезиите трябва да се реши по кой начин най-правилно да се възстанови пасажът. Важен момент е лаважът на коремната кухина, нейното почистване и саниране с
последващо дрениране.
При травматични увреждания на стомаха - оперативната тактика се определя от вида на лезията - зашиване на раневия дефект е на 3 етапа:
1. Резекция на стомаха;
2. Гастроентеростомия;
3. Пилоропластика.
Коментари към Травма на стомаха МКБ S36.3