Множествени счупвания на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза МКБ S32.7
Множествени счупвания на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза спадат към най-тежките увреждания на човешкото тяло. Доста често те са придружени с наранявания на разположените в таза вътрешни органи (пикочен мехур, уретра, право черво и др.). Обикновено болните с по-тежки счупвания са в шоково състояние. Най-често счупванията на таза се срещат в активната възраст между 20-50 години и по-често при мъжкия пол.
Четири вида механизми, по които мога да настъпят множествени счупвания на лумбосакралната част на гръбначния стълб са: индиректен механизъм, индиректен компресионен механизъм, директен механизъм, отломъчен механизъм.
Множествени счупвания на поясно - сакралния отдел на гръбначния стълб и таза се получават най-често по компресионен (между буферите на вагони, затрупване в мини и др.) механизъм.
Счупването на илиачната кост на таза настъпва от директен удар или при притискане на таза. Действа огъвачен или компресионен механизъм.
Счупването на предно - горната илиачна спина (гребен) се получава по отломъчен механизъм при рязко съкращение на инсертиращия (вмъкнатия) към гребена m. Sartorius.
Клиника на множествени счупвания на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза
Клиничната картина обикновено е тази на тежко шоково състояние. Често са налице признаци на съпътстващо увреждане на вътретазовите органи. При оглед на таза се установява деформация - изглежда сплескан и разширен. Крайникът от страната на фрактурата е видимо скъсен. Разстоянието между двете спини (гребена) на таза е увеличено. Едната стои по-високо от другата, по-високо е разположен и съответния трохантер. Изследването на таза провокира силна болка. Активните движения на долните крайници са невъзможни, особено от страната на счупването. Пасивните движения предизвикват силна болка.
Диагноза на множествени счупвания на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза се поставя рентгенологично.
Лечение на множествени счупвания на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза зависи от вида на фрактурите, общото състояние на пострадалия, и от наличието на съпътстващи увреди на вътретазовите органи.
Коментари към Множествени счупвания на лумбосакралната част на гръбначния стълб и таза МКБ S32.7