Хлътване на стената на гръдния кош МКБ S22.5
Хлътване на стената на гръдния кош се дължи на счупване на две и повече ребра в две успоредни фрактурни линии, при което се образува подвижен сегмент от гръдната стена се нарича ребрен или гръден капак. Среща се при 8 до 10% от случаите претърпели закрита гръдна травма.
Етиология на хлътване на стената на гръдния кош
Наблюдава се най-често при пътно транспортни произшествия. Гръдният капак включва най-често счупване на 4-5 ребра.
Класификация на хлътване на стената на гръдния кош
- Според локализацията биват:
- Предни;
- Странични;
- Задни;
- Комбинирани - предно - странични, задно - странични.
Като при предно - страничните гръдни капаци поради по-слабата мускулатура отпред на гръдния кош се получава парадоксална подвижност на гръдната клетка и нарушения в биомеханиката на дишането - парадоксално дишане.
При задно - страничните гръдни капаци поради по-масивната мускулатура нарушенията са по-слабо изразени. Тежестта на клиничната картина зависи от размера на гръдния капак и от амплитудата на парадоксалната амплитуда.
Патогенеза на хлътване на стената на гръдния кош
При вдишване, вследствие на силите на сцепление между висцералната и париеталната плевра, дължащи се на отрицателното вътрегръдно налягане и под въздействие на атмосферното положително налягане, гръдния капак хлътва навътре и притиска подлежащия белодробен паренхим. Като се осъществява белодробна вентилация само на незасегнатата гръдна половина и се осъществяване смесване в областта на трахеята на двата въздушни потока от страната на гръдния капак при вдишване, който е богат на въглероден двуокис и поетия въздух богат на кислород. Това води до развитие на дихателна недостатъчност. Този механизъм е известен като парадоксално дишане. При издишване гръдния капак изпъква и се засмуква въздух от здравия бял дроб и вътрегръдното налягане спада и медиастиналните структури се преместват към страната ма гръдния капак. Установява се тъй нареченото люлеене на медиастинума.
Клиника на хлътване на стената на гръдния кош
Пациента има задух, болка, ограничени движения в съответната гръдна половина, може да има наличие на хематоми (подутина вследствие на пропиване на тъканите с кръв). Установява се прояви на дихателна и сърдечна недостатъчност.
Диагноза на хлътване на стената на гръдния кош
Промени има в кръвно - газовия анализ - хипоксия (намаляване на кислородното съдържание в тъканите), хиперкапнея (увеличаване на съдържание на въглероден диоксид), ацидоза (намаляване на pH). Провеждат се рентгенови изследвания.
Лечение на хлътване на стената на гръдния кош
Целта на лечението е да се стабилизира гръдния капак и поддържане на проходимост на въздухоносните пътища. Болния се интубира и се включва механична вентилация и подаване на кислород. Оперативното стабилизиране на гръдния капак се осъществява чрез остеосинтеза (фиксиране на ребрата посредством пластинки). Медикаментозно лечение се осъществява с обезболяващи средства, прилагат се бронходилататори, бронхолитици, антибиотици и кислород при нужда.
Коментари към Хлътване на стената на гръдния кош МКБ S22.5