Травма на неуточнен кръвоносен съд на ниво шия МКБ S15.9
При всяка тъпа или проникваща травма в областта на шията може да се разкъсат на кръвоносни съдове, при което да настъпи външно или вътрешно кървене, което първоначално не може да се оцени от кой кръвоносен съд е. Тези травми се наричат травма на неуточнен кръвоносен съд на ниво шия
Епидемиология и етиологични механизми за травма на неуточнен кръвоносен съд на ниво шия
Най-голяма част от проникващите наранявания на врата са причинени от ножове и нискоенергийни огнестрелни оръжия. За щастие, тези оръжия се разпространяват с малка кинетичната енергия в тъканите в сравнение с военни пушки и пистолети. Значителни съдови наранявания на врата се срещат в около 1% до 3% от всички големи тъпи травми при пострадалите. Високоскоростните произшествия с моторни превозни средства, причиняват повечето от тези наранявания. Други механизми включват катастрофи с мотоциклет, пешеходци прегазени от моторни превозни средства, падания, нападения и обесвания. Въпреки, че тези наранявания са редки, смъртност и заболеваемост са значително по-високи, отколкото при проникващите травми. Тъпи травми, при които има нараняване на шийните артерии вероятно се свързват с хиперфлексия, хиперекстензия и ротация. Съдовите структури са разположени близо до шийните прешлени и тяхно счупване може да разкъса съдовата стена, интимата. Съдовите наранявания причинени от тъп или проникващ предмет могат да доведат до образуване на псевдоаневризма, дисекция, артериовенозни фистули, пълни напречни разрези, както и формирането на тромби с оклузия свързани с разрушаване на атеросклеротична плака. Тези пациенти са предразположени към тромбоемболични инциденти.
Клинична картина на травма на неуточнен кръвоносен съд на ниво шия
Сигурни признаци на съдово нараняване
- Шум в ушите;
- Разширяваща се и/или пулсиращ хематом;
- Тежък кръвоизлив;
- Пулсов дефицит.
Незадължителни признаци за съдово нараняване
- Хипотония и шок;
- Стабилен, не пулсиращ хематом;
- Исхемия на централна и периферна нервна система;
- Близост до големи съдови структури.
Диагноза на травма на неуточнен кръвоносен съд на ниво шия
- Конвенционална ангиография;
- Ядрено-магнитно резонансна ангиография;
- Дуплекс ехография е неинвазивно, удобно и с ниска цена изследване, но чувствителност за съдово нараняване е силно зависимо от оператора.
Лечение на травма на неуточнен кръвоносен съд на ниво шия
Окончателно лечение се определя от ангиографската класификация на съдовото нараняване. Като цяло, хирургична намеса е за предпочитане пред лигиране.
Антикоагулантната терапия е показана за намаляване на заболеваемостта и смъртността, свързана с тези нараняване. Антитромботична терапия се използва, когато има противопоказание за системни антикоагуланти.
Коментари към Травма на неуточнен кръвоносен съд на ниво шия МКБ S15.9