Травма на други кръвоносни съдове на ниво шия МКБ S15.8
Травма на други кръвоносни съдове на ниво шия включва увреждане на шийната част на подключичната и безименната артерия. Артерия субклавия (подключичната артерия) от дясната страна излиза от трункус брахиоцефаликус (безименната артерия), а от ляво излиза направо от аортната дъга. Контузии на подключичните съдове са доста редки и най-често хирурзите имат ограничен опит с тях.
Причини за травма на други кръвоносни съдове на ниво шия
Повечето от нараняванията на шийната част на подключичната и безименната артерия се дължат на проникваща травма. Като цяло 3,5% от нараняванията се дължат на огнестрелно оръжие и 1.5% на хладно оръжие. Тъпата травма като причинител е много рядко.
Клинична картина на травма на други (подключичната и безименната артерия) кръвоносни съдове на ниво шия
- Кървене от раната;
- Хипотония;
- Шок;
- Анемия;
- Хематом;
- Намален или липсващ пулс на радиална артерия;
Диагнозата на травма на други (подключичната и безименната артерия) кръвоносни съдове на ниво шия
Специфични изследвания като компютърна томография, доплерово изследване или ангиография трябва да бъдат запазени само за стабилни пациенти. При наличие на тежка хипотония или голямо активно кървене или застрашения крайник, пациентът трябва да бъдат подложен на спешна операция. Рентгенография на шията и гръдния кош трябва да се направят, след като пациента е хемодинамично стабилен.
Лечение на травма на други (подключичната и безименната артерия) кръвоносни съдове на ниво шия
Външните кръвотечения могат да бъдат контролирани с директен натиск върху раната. Въпреки това, ако кървенето от кръвоносен съд зад ключицата не може да се контролира чрез директна компресия, техника балонна тампонада могат да бъдат полезни. Повече от 20% от пациентите с подключични съдови наранявания достигат до болница, с нарушени жизнени показатели или с предстоящо спиране на сърдечната дейност, поради силната загуба на кръв. Тези пациенти трябва да бъдат интубирани и да им се направи спешна торакотомия без никакво забавяне, и окончателно кръвоспиране чрез зашиване на съда. В някои случаи е възможно анастомоза край с край, докато в други случаи се изисква присадка автоложна венозна или тънкостенна политетрафлуороетиленова присадка.
Коментари към Травма на други кръвоносни съдове на ниво шия МКБ S15.8