Други вътречерепни травми МКБ S06.8
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Травматична хеморагия, която включва церебрална и интракраниална хеморагия влизат в други вътречерепни травми.
Травматични вътречерепни кръвоизливи не са чести и са усложнение на закрита черепно-мозъчна травма. Те могат да бъдат съчетани с фрактури на черепните кости и да са придружени от мозъчна контузия, по-рядко от сътресение на мозъка.
Травматичните интракраниални хематоми са едно от най-тежките и животозастрашаващи последици на черепно-мозъчна травма. Тяхната честота е 1-10% от всички хоспитализирани болни с черепно-мозъчна травма. От всички травматични интракраниални хематоми 10-24% са интрацеребрални.
Интрацеребрални хематоми представляват ограничена кръвна колекция, разположена в мозъчната тъкан, най-често в голямо мозъчните хемисфери и много по-рядко в малкия мозък и мозъчния ствол. Източник на кървене са вени и артерии, преминаващи мозъчния паренхим и като се има предвид, че травмата уврежда едновременно съдовете и мозъчната тъкан, морфологично се установяват хеморагично-контузиони увреждания.
Травматичните интракраниални хеморагии могат да бъдат и множествени (едностранни или двустранни), както и съчетани с такива с различна локализация.
Честота и причини
Нараняването на главата е най-честата причина за кръвоизлив в черепа. Нараняване на главата може да бъде резултат от инциденти с моторни превозни средства или велосипеди, падания, нападения и спортни травми.
Ако сте възрастен, дори лека травма на главата може да причини хематом. Това е особено често срещано при пациенти, приемащи антиагреганти, като аспирин. Хематомите основно се разделят на три вида - субдурален хематом, епидурален и интрацеребрален.
Има множество причини, включително травма, разкъсване на кръвоносен съд (аневризма), високо артериално кръвно налягане и туморни формации. Тези заболявания могат да причинят спонтанен кръвоизлив в мозъка. Травмата на главата може да доведе до множество тежки интрацеребрални хематоми.
Патофизиология
Травматичния церебрален едем представлява оток на клетките поради промяна на клетъчния метаболизъм следователно и на клетъчната физиология, биохимия и функция. Когато отока включва не само клетките, но и паренхимната тъкан се стига до рязко увеличаване на вътречерепното налягане, което води до компресия на кръвоносните съдове, намалява притока на кръв към тъканите и намалява оксигенацията. Може да настъпи и херниране на мозъчно вещество. Също така може да настъпи и увреждане на жизненоважни мозъчни центрове като центровете управляващи дишането и сърдечната функция.
Симптоми
Симптомите при други вътречерепни травми могат да се проявят веднага след нараняване на главата или може да отнеме седмици или повече, за да се появят. Някои от пациентите могат да имат безсимптомен период, който се нарича ясен интервал.
С течение на времето натискът върху мозъка се увеличава, предизвиквайки някои от следните признаци и симптоми:
- Главоболие с рязко начало
- Гадене и повръщане
- Неспособност за движение
- Световъртеж
- Сънливост
- Неясна реч
- Объркване
- Болка във врата
- Гърчове
- Летаргия
- Загуба или промяна на съзнанието
Диагноза
Диагностицирането на вътречерепен хематом може да бъде трудно, защото хората с наранявания на главата може да нямат никаква проявена симптоматика за неопределен период от време. Вътречерепните кръвоизливи водят до прогресивна загуба на съзнание след нараняване на главата.
Образните методи на изследване са най-добрият метод за определяне размера и локализацията на хематома. Те включват:
- Компютърна томография (КТ)
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) - изследването се прави с помощта на магнитно поле и радиовълни за създаване на конкретен образ на мозъчната тъкан.
- Ангиограма - ако има съмнения за възможна аневризма в мозъка или друг проблем на кръвоносните съдове, може да е необходима ангиограма, за да се предостави повече информация. Този тест използва рентгенови лъчи и специално багрило, за да създаде образ на кръвния поток в кръвоносните съдове в мозъка.
Лечение
Хематомите, които са малки и не предизвикват признаци или симптоми, не трябва да се отстраняват. Признаците и симптомите обаче могат да се появят или да се влошат дни или седмици след нараняването. В резултат на това може да се наложи пациентите да бъдат под активно наблюдение за неврологични промени, следене на кръвно налягане и компютърна томография на глава.
Пациентите, приемащи медикаменти за разреждане на кръвта (антикоагуланти, антиагреганти), може да се нуждаят от допълнителна терапия, за да се намали ефектът на тези лекарства.
Лечението на други вътречерепни травми включва и оперативно лечение. Видът на операцията зависи от вида на хематома, неговата локализация и размери. Оперативните методи могат да включват:
- Хирургичен дренаж - ако кръвта е в една област, лекарят може да направи малък разрез на черепа, за да се дренира хематома.
- Краниотомия - големите хематоми може да изискват отваряне на част от черепа (краниотомия), за да се отстрани кръвта.
За облекчаване на самите симптоми могат да се прилагат различни медикаменти, най-често с цел превенция на различни усложнения. Сред често използваните медикаменти са:
Усложнения и прогноза
В зависимост от местоположението на мозъчния кръвоизлив и степента на увреждане, може да има трайни последици. За съжаление мозъчният кръвоизлив може да причини трайно увреждане, включително парализа, кома и смърт. Пациентите трябва да знаят, че дори при леко съмнение за наличие на кръвоизлив при травма на главата, е нужно да потърсят лекарска помощ.
Възстановяването след вътречерепен хематом може да отнеме дълъг период от време и голяма част от пациентите могат да не се възстановят напълно. Най-добрият период на възстановяване е до три месеца след нараняването, обикновено с по-малко подобрение след това. При наличие на остатъчни неврологични дефицити, пациентите имат нужда от допълнителна физиотерапия и рехабилитация.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Други вътречерепни травми МКБ S06.8
- Объркване
- Промени в зрението
- Симптомите, свързани с емоциите
- Нарушаване на вниманието
- Пространствена дезориентация
- Анозогнозия
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/intracranial-hematoma/symptoms-causes/syc-20356145
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/intracranial-hematoma/diagnosis-treatment/drc-20356149
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470242/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/14480-brain-bleed-hemorrhage-intracranial-hemorrhage
https://en.wikipedia.org/wiki/Intracranial_hemorrhage
Коментари към Други вътречерепни травми МКБ S06.8