Повърхностна травми на главата с неуточнена локализация МКБ S00.9
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Нараняванията на главата са едни от най-често срещаните в световен мащаб. При по-възрастни пациенти травматичните увреди на главата са една от най-честите причини за инвалидност. Нараняванията могат да бъдат леки и повърхностни, или умерено до тежки водещи до сътресение, дълбоки наранявания или отворени рани, счупване на черепни кости и увреждане на мозъка.
Травмата на главата е широк термин, който описва огромен набор от наранявания, които възникват на скалпа, черепа, мозъка и подлежащите тъкани и кръвоносните съдове в главата. Именно затова в тази статия ще разгледаме повърхностна травма на главата с неуточнена локализация. Тези наранявания са много широко разпространени, като средно ежегодно се регистрират около 1,7 милиона души. Честите наранявания на главата включват сътресения, фрактури на черепа и рани по скалпа. Последствията и леченията варират значително в зависимост от какво е причинило нараняването на главата и колко тежко е то.
Понякога правилната преценка за тежестта на едно нараняване е трудно без допълнителни изследвания. Някои леки наранявания имат тенденцията да кървят обилно, докато някои големи наранявания могат да се проявят и без кървене. Важно е всички наранявания да се третират сериозно и пациентите да потърсят лекарска помощ.
Честота и причини
Повечето хора са имали леко нараняване на главата си поне веднъж в живота. Нараняванията могат да бъдат при:
- Леки пътнотранспортни произшествия
- Спортни травми
- Падания
- Криминално насилие
- Злополуки на работното място или у дома
Рискови групи за множествени повърхностни травми на главата са:
Те са изложени на най-голям риск за леки наранявания на главата. Автомобилните шофьори са изложени на повишен риск от тази травма, млади мъже и спортисти, особено тези, ангажирани с контактни спортове (бокс, бойни изкуства, футбол, ръгби и други).
Симптоми
Симптомите могат да варират значително при различните пациенти. Симптомите основно зависят от локализацията на травмата. Повърхностна травма на главата могат да бъдат пропуснати от някои пациентите, тъй като кървенето е скрито и трудно се забелязва. Основните симптоми включват:
- Кървене - известно е, че главата е много богато кръвоснабдена и при повърхностна травма обикновено се наблюдава кървене. При засягане на някои по-голям съд се наблюдава дори и активно кървене, което реално е основната причина пациентите да търсят лекарска помощ. Кървенето обикновено е с тенденция да спре от само себе си поради физиологичните кръвоспиращи механизми на организма. Ако кървенето продължава за по-дълъг период от време може да се наложи хирургична обработка на раната.
- Локална болка
- Главоболие - след удара на главата много често пациентите се наблюдава главоболие. То отшумява в рамките на няколко часа, но при пациентите може да се приложат аналгетици.
Симптомите при тежко нараняване на главата (особено при пътнотранспортни произшествия) с множествени повърхностни травми на главата могат да включват:
Диагноза
Диагнозата на повърхностна травма на главата с неуточнена локализация се поставя лесно още от огледа. Въпреки това тази травма е в областта на главата и е задължително изключване на по-серозна травма. Пълният обхват на проблема може да не бъде напълно разбран веднага след нараняването, но може да бъде решен с цялостна медицинска оценка и диагностично изследване.
Диагнозата на травма на главата се поставя с физикален преглед и други образни изследвания. По време на прегледа лекарят получава медицинска история за вида на травмата и начин на получаването и. Травмата на главата може да причини неврологична симптоматика и да изисква допълнително медицинско проследяване. Независимо от вида и тежестта на травмата на главата препоръчително при такива пациенти е образно изследване (най-често рентгенография) за изключване на по-сериозно нараняване, както и консултация с невролог при неврологична симптоматика.
Лечение
Някои повърхностни наранявания на главата могат да се лекуват у дома, а други може да изискват посещение при лекар и хирургична обработка на самата рана.
В зависимост от вида, локализацията и дълбочината на раната, лекарят може да използва различни техники за лечение на отворена рана. След почистване и евентуално обезболяване на областта, лекарят може да затвори раната с помощта на тъканно лепило или хирургичен шев по негова преценка.
Леките наранявания и травми на главата могат да се лекуват у дома. Важно е раневата повърхност да бъде добре промита и обработена с антисептични разтвори, за да се предотврати рискът от инфекции. След обработка при наличие на кървене може да се приложи локален натиск върху раната. Това предотвратява и образуването на хематом.
Усложнения и прогноза
Прогнозата при повърхностни травми на главата с неуточнена локализация е благоприятна при повечето пациенти. Основната цел тук е насърчаването и създаване на по-безопасна среда за деца и възрастни и предотвратяването на наранявания на главата. Използването на предпазни колани при шофиране в колата и каски при дейности като каране на велосипед, кънки и скейтборд може да предпази главата от тежки наранявания. Хората, претърпели тежка травма в областта на главата могат да имат сериозни усложнения, нарушаващи нормалния начин на живот.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/head-injury
https://www.cedars-sinai.org/health-library/diseases-and-conditions/h/head-injury.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25340248/
https://www.healthline.com/health/head-injury#outlook
Коментари към Повърхностна травми на главата с неуточнена локализация МКБ S00.9