Отклонения от нормата, открити при провеждане на функционални изследвания на сърдечно-съдовата система МКБ R94.3
Електрокардиография
Електрокардиограмата (ЕКГ) представлява запис на електрическите промени от повърхността на тялото. Тези промени настъпват в сърцето по време на сърдечния цикъл. При всяка електрокардиограма е необходимо да се осъшществи анализ на:
- сърдечната честота и ритъм;
- определяне локализацията на промените в миокарда, предизвикани от заболявания на коронарните артерии;
- определяне на хипертрофията на стените на предсърдия и камери;
- определяне на промените в електрическата активност на сърцето, свързани с метаболитни нарушения;
- определяне на електрическите промени, предизвикани от заболявания на перикарда.
Работна електрокардиографска проба.
Работната проба е метод за изследване на функциите на сърдечно-съдовата система по време на физическо натоварване. Тестовете с обременяване се използват за доказване на недостатъчност на коронарното кръвообращение. Най-често работната проба се осъществява с велоергометър (велосипед с ергометър), ходене или бягане на движеща се пътечка (трдмил) с промяна на скоростта на наклона. При изследване с РЕП се съблюдават възрастта, пола, диагностичната шумова честота на изследвания.
За доказване на коронарна недостатъчност в условията на обременяване се използва радиоизотопна диагностика със специална апаратура (гама-камера). С нея може да се установят огнища с намалена перфузия в миокарда или некротични такива.
Симптоми и признаци при Отклонения от нормата, открити при провеждане на функционални изследвания на сърдечно-съдовата система МКБ R94.3
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Виене на свят
- Сърцебиене
- Прилошаване
- Нарушения на сърдечният ритъм
- Неравномерен сърдечен пулс
Коментари към Отклонения от нормата, открити при провеждане на функционални изследвания на сърдечно-съдовата система МКБ R94.3