Миоглобинурия МКБ R82.1

› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Миоглобинурия представлява симптом, който се характеризира с появата на миоглобин в урината. Миоглобинурия обикновено се появява в резултат на рабдомиолиза или унищожаване на мускулите. Всеки процес, който пречи на съхранението или използването на енергията от мускулните клетки може да доведе до миоглобинурия.
Освобождаването на миоглобин от мускулните клетки често се свързва с увеличаване на нивата на креатин киназата, алдолаза, лактат дехидрогеназа, серумна глутамат-пируват трансаминаза (SGPT) и други ензими. Когато се екскретира в урината миоглобин (мономер, съдържащ хем молекула, сходна с тази на хемоглобина) може да преципитира (да се отдели твърдата от течната фаза) и да доведе до тубулно запушване и остро увреждане на бъбреците.
Причини
Причини за поява на миоглобинурия моат да бъдат:
- травми,
- Кръш-синдром,
- прекомерно физическо усилие,
- електролитни нарушения,
- метаболитни заболявания,
- прием на някои лекарства (ловастатин),
- отравяния (поглъщане на етилен гликол, метилов алкохол, изопропилов алкохол)
- спазване на диети,
- ухапвания от змии,
- прием на алкохол,
- прием на кокаин,
- прием на амфетамини,
- прием на екстази,
- сепсис,
- тетанус,
- легионелоза,
- шигелоза,
- малигнена хипертермия,
- вирусен миозит,
- наследствени миопатии.
Симптоми
Класическата триада от симптоми на рабдомиолиза включва:
- миалгия,
- мускулна слабост
- и потъмняване на урината.
Анамнезата може да включва употреба на наркотици, кома, травма или изморителни упражнения. Пациентите, които използват диуретици и развиват тежък дефицит на калий, може да са предразположени към рабдомиолиза.
Диагноза
Поставянето на диагнозата миоглобинурия включва няколко компонента. Най-важният лабораторен тест е измерване на креатин киназата (CK), за да се оцени рабдомиолизата. Миоглобинът е първият ензим, който се увеличава, но той се връща към нормалните нива в рамките на първите 24 часа след появата на симптомите. Това е така, защото миоглобинът се изчиства бързо от серума в урината.
Вижте още:
Лечение
Всички пациенти, със съмнение за миоглобинурия или рабдомиолиза, трябва да се подложат на интравенозна хидратация и предотвратяване на усложнения.
Нива на креатинкиназата (КК) по-високи от 5000 U / L се считат за абсолютна индикация за хоспитализация и енергична интравенозна хидратация. Началното лечение се фокусира върху предотвратяване преципитацията на миоглобина в урината, чрез предизвикване и поддържане на усилена диуреза. Препоръчва се незабавно администриране на физиологичен разтвор на пациенти, със съмнение за миоглобинурия или рабдомиолиза, тъй като началото на хидратация е от ключово значение, за предотвратяване остро увреждане на бъбреците. Желателно е постигане на диуреза със стойности от 2-3 мл/к /час. Повишаване на рН на урината до 6,5 или повече, може да бъде улеснено чрез добавяне на натриев бикарбонат в течностите. Алкализиране на урината се препоръчва, за да се сведе до минимум разграждането на миоглобина до своите нефротоксични метаболити и за намаляване кристализацията на пикочна киселина, като по този начин се постига намаляване увреждането на тубулните клетки.
Хиперкалиемията и хипокалцемия може да се нуждаят от спешно лечение. При адекватно проведено лечение, прогнозата на състоянието е добра.
Изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Миоглобинурия МКБ R82.1
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Болки в мускулите
- Бъбречни симптоми
- Мускулни крампи
- Бъбречно увреждане
- Мускулни симптоми
Коментари към Миоглобинурия МКБ R82.1