Анормално прибавяне на телесно тегло МКБ R63.5
Затластяване
За adipositas или obesitas (затластяване) се говори когато съдържанието на мазнини при мъжа е повече от 20 % от телесната му маса, а при жените повече от 30 %. Затластяването при възрастни се характеризира с нарастване обема на адипоцитите.
Хиперпластично затластяване. Развива се в ранния период от живота и се осъществява за сметка на увеличаване броя на адипоцитите- „хиперпластично затластяване”. Това определя затластяването в детска възраст като трайно, т.е склонно към рецидивиране.
Екзогенно затластяване. При него съществена роля играе по-обилното консумиране на въглехидрати, както и заменянето на нормалното фракционирано хранене с еднократен прием на голямо количество храна. Значение има и намаленият енергиен баланс вследствие на намалена физическа активност.
Ендогенно затластяване. Може да се развие в резултат на разстройства в хипоталамичната регулация (енцефалит, черепно-мозъчни травми, генетични фактори и др.), хипогонадизъм, хипотиреоидизъм, захарен диабет, хиперинсулинизъм, хипергликокортицизъм и др. С ендогенен характер са препуберитетното, постпуберитетното и постклимактеричното затластяване.
Коментари към Анормално прибавяне на телесно тегло МКБ R63.5