Видима перисталтика МКБ R19.2
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Перисталтиката представлява радиално, ритмично и симетрично свиване и отпускане (координирани контракции) на мускулите на червата, разпространява се вълнообразно, от проксимално към дистално по червата (в антероградна посока). Нормалната перисталтика на червата нормално не се вижда.
Видимата перисталтика е патологични състояние при различни заболявания.
Физиология
Хранителният болус причинява разтягане на гладката мускулатура на червата, което причинява секреция на серотонин в сензорните неврони, които активират миентеричния сплит. Той се разделя на два холинергични пътя: ретрограден и антерограден. Активираните неврони на ретроградния път освобождават субстанция Р и ацетилхолин за свиване на гладката мускулатура зад болуса. Активираните неврони на антероградния път освобождават азотен оксид и вазоактивен чревен полипептид, за да отпуснат гладката мускулатура пред болуса. Този механизъм позволява ефективното изтласкване на храната по храносмилателният тракт.
Перисталтиката става видима при чревно запушване, поради усилване на силата и честотата на перисталтичните вълни, за да може да се преодолее препятствието от стеснението.
Причини
Видимата перисталтика почти винаги е признак на пилорна стеноза или чревна обструкция.
Причини за възникване на видима перисталтика са:
- Херния - Хернията представлява излизане на тъкан, орган или част от орган през вроден или придобит дефект в мускулната или съединителнотъканната обвивка.
- Дивертикулоза - Малки изпъквания, наречени дивертикули се образуват по стените на храносмилателния тракт. Когато се възпалят, състоянието се нарича дивертикулит.
- Колоректален карцином - Злокачествен тумор на дебелото черво.
- Сраствания - вродени, хирургични, възпалителни.
- Болест на Крон - Вид възпалително заболяване на червата.
Симптоми
Видима перисталтика се наблюдава като повдигане на коремната стена. През това време болният усеща болка. Подутостта постепенно намалява и се загубва. Чува се терминално куркане и болката отслабва. При стеноза, освен тези перисталтични вълни, които се намират над стеснението, дисталните, чревните бримки могат да останат продължително време спастично свити.
Патологичната перисталтика на стомаха започва от лявото подребрие и се движи надясно и надолу. Перисталтиката на тънките черва при стеноза се наблюдава около пъпа, а на дебелите черва - по фланговете на корема, като направлението й е по хода на дебелото черво. Тя може да бъде провокирана и чрез лека тласъчна палпация.
Тъй като видимата перисталтика най-често се дължи на запушване на черво, най-често има придружаващи симптоми, като:
- коремна болка
- гадене и повръщане
- запек или диария
Диагноза
Важно за диагнозата е подробният разпит на болния за началото на оплакването, придружаващите симптоми и анамнезата за хроничен гастрит, рак на стомаха, язва на пилора, полипи и тумори на червата, херния, хроничен запек и други заболявания, които могат да доведат до чревна непроходимост. За поставяне на точна диагноза са правят образни изследвания:
Лечение
Лечението е насочено изцяло към основното заболяване, довело до видима перисталтика.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Видима перисталтика МКБ R19.2
Библиография
https://casereports.bmj.com/content/2013/bcr-2013-201748
https://doctorlib.info/medical/diagnosis-primary-care/265.html
https://medschool.co/signs/visible-peristalsis
Коментари към Видима перисталтика МКБ R19.2