Анормални шумове в червата МКБ R19.1

› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Какво представлява
Абнормните шумове могат да възникнат както в тънките, така и в дебелите черва. Образуват се обикновено по време на храносмилане. Те могат да се охарактеризират като звуци възникващи в кухина, могат да бъдат подобни на движеща се през тръби вода. Докато звуците възникващи в червата, най-често са нормално явление, чести и необичайно силни шумове или липса на такива, могат да насочат към заболяване на храносмилателната система.
Към абнормните шумове в червата се включват:
- Липса на шумове в червата - означава и липса на двигателна дейност на червата или липса на перисталтика. Отсъствието на шумове най-често е признак на чревна парализа - при илеус. Липса на шумове може да бъде временно явление в следоперативния период. Намалени или липса на шумове е често съпътстващ признак на запек.
- Силно изразени шумове в червата - понякога могат да се чуят даже и без стетоскоп. Хиперактивните звуци в червата означават увеличена чревна дейност. Те са най-чести при диария и след нахранване.
Патофизиология
Чревните шумове (звуци), се причиняват от мускулните контракции на червата по време на перисталтични вълни при придвижване и храносмилане на стомашното и чревно съдържимо. Тези звуци могат да се опишат като бълбукане, куркане, къркорене, ръмжене от корема.
Стените на стомашно-чревния тракт са изградени предимно от мускули. По време на хранене и след това стените се свиват, с цел да се смели храната и да се усвои. Този процес се нарича перисталтика. Това води до почвата на шумове, които са нормални до няколко часа след хранене.
Гладът също може да предизвика появата на звуци. Чувството на глад се предизвиква от отделянето на хормоноподобни вещества в мозъка. След това се изпращат сигнали до стомашно-чревния тракт. Това води отново до свиване на мускулите по стените на храносмилателната система, предизвикващо появата на шумове.
Причини
Коремните звуци могат да бъдат класифицирани като нормални, химпоактивни или хиперактивни. Хипоактивните (отслабени) звуци често показват, че е забавена чревната дейност. От друга страна, хиперактивните звуци са по-силни и са свързвани с повишена чревна активност. Те често се появяват след хранене или при диария.
Коремните звуци, които се придружават и от други симптоми могат да се дължат на по-сериозно основно състояние.
Причини за хиперактивни шумове са:
- кървящи язви
- хранителни алергии
- инфекции, водещи до възпаление или диария
- възпалително заболяване на червата, като болестта на Крон
Причини за хипоактивни чревни шумове са:
Симптоми
Абнормните шумове в червата в повечето случаи са нормално явление. В случаите, когато се придружават и от други симптоми могат да са признак за сериозно медицинско състояние.
Придружаващи симптоми могат да бъдат: прекомерно образуване на газове, гадене, повръщане, честа диария, запек, кръв в изпражненията, киселини в стомаха не повлияващи се на лечение, загуба на тегло, чувство за пълнота и много други.
Диагноза
Перисталтиката се изследва аускултаторно. При съмнение за по-сериозно състояние и придружаващи симптоми може да се наложи да се направят допълнителни изследвания, за да се уточни причината за анормалните шумове. Те включват:
- кръвни изследвания
- абдоминална ехография
- ендоскопско изследване
- рентгеново изследване
- компютърна томография
Лечение
Вида на лечението зависи от конкретната причина и заболяването довело до анормални шумове. Шумовите без органична причина, които смущават болния могат да се лекуват с диета - чрез ограничаване на газообразуващи храни (бобови храни, плодове, изкуствени подсладители, пълнозърнести продукти, газирани напитки). Хората с непоносимост към лактоза трябва да избягват млечни продукти. Поглъщането на въздух при бързо хранене, пиене със сламка, дъвчене на дъвка също могат да доведат до излишък на газове в храносмилателната система и до образуване на анормални шумове. Пробиотиците могат да помогнат за намаляване на шумовете.
Изображения: freepik.com
Коментари към Анормални шумове в червата МКБ R19.1