Други уточнени симптоми и признаци, отнасящи се до сърдечно-съдовата и дихателната система МКБ R09.8
Други симптоми и признаци, отнасящи се до сърдечно-съдовата и дихателната система представляват състояния, чиято класификация е следната:
- Шум (артериален)
- Над областта (в областта) на гръдния кош:
- Променен перкуторен звук
- Шум от триене
- Тимпаничен звук при перкусия
- Хрипове
- Слаб пулс
Артериален шум
Артериалният шум представлява аномалия, която се обуславя при турболентния поток на кръвта в съдовата система. Основни патологични механизми за възникването на артериален шум са стеноза на съд или механична компресия (притискане) на съда. Пример за съдова стеноза е частичната обструкция на съдовия лумен, при наслояване на атеросклеротични плаки, при атеросклеротична болест. В повечето случаи шумовете се диагностицират когато съдовата стенозата достигне своя максимум (70 — 90%). Пример за механична компресия на съда се явява притискане на съдовете от туморни процеси, развиващи се в околната тъкан.
Причини
Към етиологичната характеристика на шум (артериален) се причисляват:
- Периферна съдова болест
- Стеноза на бъбречната артерия
- Аортна аневризма
- Артериовенозна малформация
- Коартракция
- Хепатоцелуларен карцином
- Алкохолен хепатит
- Базедова болест
- Сърдечна недостатъчност
Особен случай на артериални шумове се явяват шумове с краниален (черепен) и орбитален произход. Тези шумове произлизат от турболентния кръвен поток при интракранилани или екстракраниални обтурации, признак на мозъчносъдови заболявания. Те са признак на нарушения на мозъчното кръвообращение. При неовладяване на резките колебания на кръвното налягане съществува риск за развитие на хеморагичен инсулт или исхемичен инсулт.
Симптоми
Артериалните шумове от краниален произход често се съпътстват със следната симптоматична картина:
- Слабост
- Парализа
- Скованост или дисфагия
- Синкоп
- Виене на свят и други
Диагноза
Артериалните шумове се диагностицират чрез:
- Аускултация (преслушване) - основен физикален метод при изследване на болен. Извършва се посредством използването на стетоскоп. Чрез аускултация лекарят може да чуе нормални и анормални находки при движението на кръвотока.
- Доплерова ехография - неинвазивен диагностичен метод, чрез който графично и звуково се представят пулсациите на кръвта в артериите или вените. Чрез доплеровата ехография се установява посоката, скоростта на движение на кръвта, както и преминаващия обем.
- Реоенцефалография - метод за оценка на мозъчното кръвообращение.
Лечение
Лечение на артериалните шумове се провежда спрямо етиологичнич фактор.
Променен перкуторен тон
Перкусията е физикален метод за изследване, при който посредством почукване върху телесните структури се последва от шум. При белодробно изследване се установява наличието на инфилтрати в белодробния паренхим, шумове съпътстващи дихателните актове, наличие на плеврален излив и други. Променен перкуторен тон се установява над областта на гръдния кош. Променен перкуторен тон при други симптоми и признаци, отнасящи се до сърдечно-съдовата и дихателната система се класифицира като:
- Тъп перкуторен тон се получава при почукване над плътни структури (например перкусия на черен дроб).
- Тимпаничен перкуторен тон се сравнява със звук подобен на барабанен. Получава се при перкуторен удар над кухинни структури.
- Хиперсонорен тон е анормален перкуторен тон, установяващ се при белодробен емфизем или пневмоторакс.
Шум от плеврално триене
Друга аномалия е наличие на шум от плеврално триене при дишане. Плевралното триене е характерна шумова находка при плеврит— възпаление на единия или двата плеврални листове. Плеврата представлява серозна ципа, изградена от еднослоен плосък епител. Плеврата има два листа — висцерален и париетален. Висцеларият лист обвива белите дробове, а париеталният – покрива гръдната кухина. По този начин се образува кухина, в която се разполага малко количество течност (1 — 5 мл). Плевралната течност се получава при филтрирането и от капилярите на париеталната плевра. Физиологичното значение на плевралната течност е улесняване на движението на белите дробове при дихателните актове.
Звукът от плеврално триене, установен при аускултация, е резултат от движението на възпалени и загрубяли плеврални повърхности една в друга по време на дишане. Всяка потенциална причина за плеврие или серозит може да доведе до триене на плевралните листове.
Тимпаничен перкуторен тон
Тимпаничните звуци са кухи, високи, подобни на барабан. Тимпнията се получава при ряско потупване на газосъдържаща кухина. Обикновено се чува над стомаха, но не е нормален звук за при перкусия на дърдите. Чува се например при прекомерно съдържание на въздух, например при пневмоторакс.
Хрипове
Други симптоми и признаци, отнасящи се до сърдечно-съдовата и дихателната система са хриповете. Хриповете представляват свиркащи шумове, получаващи се при преминаване на въздух през стеснени участъци на дихателната пътища.
Причини
Хриповете се причисляват към клиничната симптоматика на редица заболявания на дихателната система. Част от които са следните:
- Хронична обструктивна белодробна болест
- Белодробна астма
- Круп
- Белодробен емфизем
- Пневмония
- Бронхиектазии
Диагноза и лечение
Хриповете се диагностицират при белодробна аукултация
Лечението на хриповете е спрямо етиологичния фактор.
Слаб пулс
Друг симптом от страна на сърдечната система е слабият пулс. Слабият пулс се установява спрямо физиологичните особенностти на индивида.
Стойностите на нормалния сърдечен пулс спрямо възрастов контингент биват:
- Бебета на възраст до 1 година е 100 – 160 удара в минута
- Деца на възраст от 1 до 10 години е 70 – 120 удара в минута
- Деца на възраст от 11 до 17 години е 60 – 100 удара в минута
- Възрастни над 17 години е 60 – 100 удара в минута
Слабият пулс е клиничен симптом при:
- Настъпващ хиповолемичен шок
- Аритмия
- Паническа атака
- Кетоацидоза
Особен случай на слаб пулс при други симптоми и признаци, отнасящи се до сърдечно-съдовата и дихателната система е при спортисти. Слабият пулс при тях не е патологичен признак е контролирано физиологическо явление.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Други уточнени симптоми и признаци, отнасящи се до сърдечно-съдовата и дихателната система МКБ R09.8
ВсичкиБиблиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Bruit
https://en.wikipedia.org/wiki/Percussion_(medicine)
https://www.medicinenet.com/tympany/definition.htm
Коментари към Други уточнени симптоми и признаци, отнасящи се до сърдечно-съдовата и дихателната система МКБ R09.8