Асфиксия МКБ R09.0
Асфиксия (задушаване) е състояние, което се характеризира с тежък дефицит в снабдяването на тялото с кислород, дължащ се на невъзможност за нормално дишане. Има много обстоятелства, които могат да предизвикат асфиксия, всички, от които се характеризират с неспособност на индивида да придобие достатъчно кислород чрез дишане за един продължителен период от време.
Асфиксията причинява генерализирана хипоксия, която засяга тъканите и органите. Хипоксията представлява намалено кислородно съдържание в артериалната кръв. Артериална хипоксия е състояние, при което pO2 е под долната граница (10,64 kPa или 80 mmHg). Ако нивото на кислородно насищане спадне под 30 mmHg хипоксията е с животозастрашаващ характер. Ако спадне под 20 mmHg настъпват невъзвратими мозъчни аномалии и смърт.
Спрямо степента на изразеност, артериалната хипоксия бива:
- умерена артериална хипоксия - до 7,33 kPa или 55 mmHg
- тежка артериална хипоксия - под 7,33 kPa или 55 mmHg
Патофизиология
Дишането е сложен процес, който има няколко компонента. Те са:
- Кислорода от околната среда се доставя до белите дробове (вентилация).
- Кислородът се дифузира в кръвта (белодробен газообмен).
- Кръвта доставя кислород до всички тъкани (транспортиране на газ).
- Клетките поглъщат и след това използват кислорода за производство на енергия.
Чрез клетъчното дишане се освобождава въглероден диоксид. Той се движи в посока обратно на кислорода и се елиминира от тялото чрез издишване. Нормалното дишане изисква проходими дихателни пътища, способност на гръдната кухина да се разширява с помощта на междуребрените мускули и диафрагмата. Нарушения в някое от изискванията за нормално дишане може да доведе до асфиксия.
Мозъкът е органът, който е най-чувствителен на хипоксия. Асфиксиалните смъртни случаи обикновено включват спиране на дишането с брадикардия поради индуцирана от хипоксия дисфункция на дихателните центрове в мозъчния ствол. Хората със съпътстващи заболявания като сърдечно-съдови заболявания могат да бъдат по-малко толерантни към хипоксия, а дори и незначителни епизоди на асфиксия могат да изострят съществуващото заболяване и понякога предизвикват летално нарушение на сърдечния ритъм.
Тъканна хипоксия може да възникне по няколко основни причини. Първо, може да няма достатъчно съдържание на кислород в артериалната кръв, въпреки че притокът на кръв е нормален. Това обикновено се случва, когато дишането е нарушено. Второ, притокът на кръв и съдържанието на кислород са нормални; кръвта обаче не отделя кислорода по подходящ начин или клетките не го използват. Химичните задушаващи средства като въглероден окис и цианид действат по този начин. Трето, количеството кислород е нормално, но има ограничение на притока на кръв към тъканта, следователно, липса на доставка на кислород и събиране на по-голямо количество въглероден диоксид, който трябва да се елиминира.
Ограничението на притока на кръв от и към мозъка обикновено е основната характеристика при задушаване. Компресията на кръвоносните съдове на шията е достатъчна, за да причини безсъзнание и смърт.
Рискови фактори
Следните групи хора могат да са изложени на по-висок риск от задушаване:
- хора с астма
- хора с алергии
- кърмачета
- лица, които имат затруднено преглъщане
Причини
Има различни видове асфиксия, за които има различни причини.
Физическа (механична) асфиксия
Този вид асфиксия се предизвиква, когато някакъв предмет пречи на дишането. Причините могат да бъдат различни, като например:
- Задавяне - когато храна или предмет се забие в дихателните пътища и блокира движението на въздуха към белите дробове.
- Аспирация - различно е от задавянето. Случва се, когато вдишате чужд предмет, например при хранене или пиене, който попада в дихателните пътища.
- Задушаване - случва се, когато нещо покрива лицето или притиска гърдите ви.
- Предозиране с наркотици - опиоидите влияят на дишането. При приемане на твърде висока доза, може да се забави дишането, което да доведе до недостатъчен прием на кислород.
- Асфиксия при бременност - поради ниски нива на кислород в кръвта на майката или проблем с плацентата, детето може да получи асфиксия.
- Епилептичен припадък - може да накара дишането ви да спре внезапно (апнея) и да понижат нивата на кислород до животозастрашаващи нива.
- Заболявания или наранявания, като сърдечна недостатъчност, счупен врат или алергична реакция, която причинява подуване и обструкция на дихателните пътища, също могат да причинят физическа асфиксия.
Химическа асфиксия
Друг вид асфиксия е наричана "химическа". Химическите вещества, които могат да причинят асфиксия, включват:
- Въглероден окис - газ без цвят и мирис, който идва от изгарянето на различни видове горива. При вдишване на твърде голямо количество от него, той се натрупва в тялото ви и предотвратява навлизането на кислорода в кръвта.
- Цианид - при отравяне с цианид, например при вдишване на дим по време на пожар, той също може да измести кислорода и да доведе до асфиксия.
- Водороден сулфид - газ с неприятен мирис. При вдишване на голямо количество от този газ, той има подобно действие като това на цианида.
Симптоми
Симптомите на асфиксия могат да бъдат разнообразни. Някои от тях са:
задух
- забавен сърдечен ритъм
- възпалено гърло
- зрителни нарушения
- загуба на слуха
- загуба на съзнание
- кървене от носа
Диагноза
За поставянето на диагноза асфиксия е необходимо да се извърши подробен физикален преглед. Трябва да се има предвид типичната клинична картина, която включва трудно дишане, стридор, ускорен пулс, високо кръвно налягане, цианоза, конвулсии.
Допълнително могат да се направят различни тестове, като например изследване на алкално-киселинното равновесие (АКР).
Лечение
В зависимост от конкретната причина за асфиксия, лечението може да варира. Някои лечения включват кислородна терапия. При внезапно изпадане в безсъзнание поради асфиксия е необходимо да се направи кардиопулмунална ресуситация.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Асфиксия МКБ R09.0
ВсичкиБиблиография
https://emedicine.medscape.com/article/1988699-overview#a6
https://en.wikipedia.org/wiki/Asphyxia
https://www.webmd.com/first-aid/asphyxia-overview#1
https://www.medicalnewstoday.com/articles/asphyxiation
Коментари към Асфиксия МКБ R09.0