Неправилно положение на уретера МКБ Q62.6
Неправилното положение на уретера (пикочопровода) е сравнително рядка аномалия, при която уретералното отвърстие се отваря не на обичайното място в тригониума на пикочния мехур, а в областта на задната уретра (при момчетата) и в уретрата или гениталиите (при момичетата).
Неправилното положение на уретера е често придружено от други малформации като двойни бъбреци, двоен уретер, мегалоуретер и други.
Клиничните прояви се изразяват с дневна и нощна инконтиненция (незадържане) на урината при запазена и нормална микция (уриниране). При случаите на апластичен бъбрек, представляващ сак пълен с урина, нощната инконтиненция може да липсва. Когато ектопичния уретер се отваря в близост до уретралния сфинктер през деня детето може да бъде континентно. По време на сън, сфинктерът се разхлабва и се явява само нощно изпускане.
При задоволителна бъбречна функция ектопичния уретер може да се види на венозна урография. Уретероцистоскопията и огледът на гениталиите може да покаже ектопичния уретерален остиум. Това позволява ретроградната му катетеризация и извършване на пиелография (рентгенов метод за оглед на бъбречното легенче).
При неясни случаи пикочния мехур се изпълва с багрило (метиленово синьо) и се слага сух тампон на гениталиите. Ако тампонът се напои с неоцветена урина, най-вероятно се касае за ектопичен пикочопровод.
Възможна е и хирургическа интервенция. Извършва се реимплантация на ектопичния уретер на нормално място в пикочния мехур по антирефлуксен начин. Когато бъбрекът е изконсумиран, той се отстранява заедно с ектопичния уретер - нефроуретеректомия. При двойнодрениращи системи, запазен бъбречен паренхим и силно разширен и атоничен уретер, той се отстранява - уретеректомия.
Коментари към Неправилно положение на уретера МКБ Q62.6