Други вродени нарушения в проходимостта на бъбречното легенче и вродени аномалии на уретера МКБ Q62.3
Към други вродени нарушения в проходимостта на бъбречното легенче и вродени аномалии на уретера се причислява вроденото уретероцеле.
Вроденото уретероцеле е рядко срещана вродена аномалия и представлява псевдокистична дилатация на онази крайна част на уретера (пикочопровода), която се развива в лумена на пикочния мехур.
Уретероцелето се среща преди всичко при момичета с двоен уретер.
Най-честите симптоми са често появяващи се инфекции на пикочните пътища. Вроденото уретероцеле обикновено предизвиква ретенция (задържане) на урината, което повишава възможността от образуване на конкременти (камъни) в бъбреците и уретерите. Наблюдават се още и периодично появяваща се болка ниско в коремната област, хематурия (наличие на кръв в урината) и дискомфорт по време на уриниране. Ако вроденото уретероцеле е едностранно, бъбрекът от същата страна в не малко случаи може да не функционира или да е дилатиран (разширен). Когато процесът е двустранен се получава типична картина, известна като симптом на кобрата. Тя се изразява в наличие на две негативни сенки като очи на кобра на фона на изпълнен с контрастна материя пикочен мехур.
Ехографското изследване може да насочи към мисълта за наличие на подобно уретероцеле. Типична картина, която дава обаче основание да се постави диагноза вродено уретероцеле е екскреторната урография (ЕУГ). След като контрастната материя е достигнала до пикочния мехур, в областта на уретерните отвърстия се вижда негативна сянка овална форма. Посредством микционна цистоуретрография може да се диагностицира ектопично уретероцеле, което се разполага в областта на шийката на пикочния мехур и преминава в уретрата. На уретроцистоскопия може да се види окръглено образувание, в областта на уретералните отвърстия, покрито с нормална или възпалена лигавица.
Лечението е оперативно, като уретероцелето може да се резецира и по ендоскопски път.
Коментари към Други вродени нарушения в проходимостта на бъбречното легенче и вродени аномалии на уретера МКБ Q62.3