Недесцендиране на тестиса, неуточнено МКБ Q53.9
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Неспуснатите тестиси, състояние известно още като крипторхизъм, е често срещано и обикновено безболезнено вродено състояние, при което единият или двата тестиса на бебето не са позиционирали в скротума. В световен мащаб около 1-2% от населението е засегнато от това заболяване.
Преди раждането, тестисите се образуват в корема на плода. През третото тримесечие се движат от корема, надолу по слабините и в скротума. Неспуснатият тестис не завършва този нормален процес на десцендиране на тестиса. Тестисът може да бъде разположен навсякъде от корема до слабините и могат да бъдат засегнати единия или двата тестиса.
Недоносените бебета са по-често засегнати от недесцендиране на тестиса, неуточнено. Колкото по-недоносено е бебето, толкова е по-голям шансът за неспуснат тестис. В около 20% от случаите на засегнатите момчета, тестисът сам десцендира в рамките на първите шест месеца. Когато не се случи десцендирането се пристъпва към оперативно лечение.
Без адекватно лечение недесциране на тестиса, неуточнено може да причини сериозни усложнения. Това състояние често води до понижено ниво на тестостерон, което силно повлиява процеса на сперматогенеза. Засегнатите също имат повишен риск от рак на тестисите. По-ранното лечение намалява този повишен риск.
Честота и причини
Около 3% от бебетата имат неспуснати тестиси при раждането в световен мащаб. Недесцендиралите тестиси обаче са по-чести при недоносени бебета. До 30% от недоносените бебета имат крипторхизъм.
Все още не е установена конкретна причина за крипторхизъм. Следните фактори могат да повлияят на нормалния процес на десцендиране на тестисите и тяхното развитие:
Патофизиология
Неспуснатите тестиси могат да увеличат риска от безплодие. Физиологично тестисите са локализирани в скроталната торбичка поради причината, че телесната температура е висока за нормалния процес на сперматогенеза. По-високата температура силно уврежда развитието на тестисите и намалява производството на сперма.
Момчетата, родени с неспуснати тестиси, също са по-склонни към рак на тестисите, дори след коригираща операция.
Предимството на операцията обаче е, че тя премества тестисите на място, което позволява рутинно изследване и може рано да бъдат открити всякакви аномалии по-късно в живота.
Симптоми
При дете с крипторхизъм, единият или двата тестиса липсват в скроталната торбичка или не могат да бъдат палпирани. Ако и двата тестиса не са десцендирали, скротумът изглежда малък и плосък. Ако е засегнат само единия тестис, скротумът не е равен.
Ако родителите имат съмнение и понякога могат да напипат тестиса, а в други случаи той липсва, това състояние е известно като асансьорен тестис. Това е нормално състояние, което не изисква лечение, но родителите трябва да се консултират с лекар.
Обобщено симптомите при недесцендиране на тестиса, неуточнено включват:
Диагноза
Диагнозата се поставя чрез преглед на детето. Важно е да се установи, дали тази аномалия е самостоятелна или е съчетана и с други нарушения.
Най-честата диагностична дилема е разграничаването на прибиращия се назад тестис (асансьорен) от задържания тестис. Прибиращите се тестиси са по-често срещани, отколкото истинския недесцендиран тестиси. Асансьорните тестиси не трябва да бъдат оперирани.
За поставяне на диагнозата не са необходими допълнителни образни методи и изследвания. Ако не могат да се палпират тестисите в ингвиналния канал, то тогава може да се подходи с диагностична експлоративна лапароскопия, за да се направи оглед на коремната кухина и да се установи дали тестисите са интраабдоминално разположени.
Лечение
Лечението на крипторхизъм е хирургично. Ако тестисът не се спусне до края на първата годинка от живота на бебето, се преминава към оперативна корекция на дефекта. Важно е тази аномалия да се коригира, тъй като може да доведе до трайно увреждане на функционирането на тестисите.
Хирургичното лечение се изразява в процедура, наречена орхидопексия, при която тестисите се позиционират обратно в скротума. Това е сравнително често извършвана и лесна операция с добра прогноза.
При повечето момчета тестисите могат да се движат и прибират обратно в ингвиналния канал в резултат на температурни промени. Ако тестисите се движат навътре и извън скротума, това е известно като асансьорен тестис. Това състояние при млади момчета не са причина за безпокойство, тъй като засегнатите тестиси често се установяват трайно в скротума.
Усложнения и прогноза
Момчетата с недесцендиране не тестиса, неуточнено имат по-висок риск от:
- Рак на тестисите - често срещано заболяване, което засяга хора на възраст между 15 и 35 години.
- Торзия на тестисите - усукването на тестисите около семенната връв е спешно състояние, при което се прекъсва кръвоснабдяването им и е придружено от силна болка.
- Ингвинална херния
- Хипогонадизъм - намалено производство на тестостерон.
Прогнозата при лекуван крипторхизъм е добра и за в бъдеще индивидите могат да изпълняват успешно своята репродуктивна функция. За да се развиват нормално тестисите трябва да са на по-ниски градуси от телесната температура, именно поради тази причина те се намират физиологично в скротума.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.childrenshospital.org/conditions/undescended-testes-cryptorchidism
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/undescended-testicle/symptoms-causes/syc-20351995
https://www.nhs.uk/conditions/undescended-testicles/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17594-undescended-testicles
Коментари към Недесцендиране на тестиса, неуточнено МКБ Q53.9