Недесцендиране на тестиса, едностранно МКБ Q53.1
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Семенникът (тестис) е чифтен орган, в който се образуват сперматозоидите и половият хормон тестостерон. Тестисът има овално, малко удължено и приплеснато в страни тяло. По време на вътреутробното развитие тестисите се образуват в коремната кухина, а по-късно се спускат в кожната торбичка, наречена скротум.
За недесцендиране на тестиса, едностранно, говорим, когато единият тестис не се е спуснал в скротума. Използва се също терминът крипторхизъм, от гръцки кryptos (скрити) и оrchis (тестиси).
Едностранната липса на тестис в скротума е най-често вроден дефект и много рядко може да се развие по-късно в живота. Тази аномалия засяга около 3% от доносените и около 30% от недоносените момченца. Доносените новородени, които са с крипторхизъм, но без други генитални аномалии, обикновено задържането на тестиса е спорадична, идиопатична малформация. Тази аномалия може да се дължи на:
- агенезия на единия тестис (anorchia) - рядко явление
- наличие на прибиращ се тестис, така наречения асансьорен тестис
- синдрома на възходящия тестис
Недесцендиралите тестиси се свързват с намалена плодовитост, повишен риск от тумори на тестисите и психологически проблеми. Недесцендиралите тестиси също са силно податливи на торзио (усукване) и ингвинална херния. Без оперативна намеса, тестисът обикновено може да се спусне до първата една година от живота на новороденото. Ако това не се случи се пристъпва към хирургична процедура, наречена орхиопексия.
Честота и причини
Крипторхизъм се наблюдава при 3% от доносените новородени бебета, като това разпространение намалява до 1% при бебета на възраст от 6 месеца до 1 година. В световен мащаб разпространението варира, като започва от около 4% до 5% при раждането, намалява до около 1% на възраст 3 месеца и допълнително намалява до 9-месечна възраст. Разпространението на крипторхизъм е 30% при недоносени новородени от мъжки пол. Това повишено разпространение подчертава значението на внимателното наблюдение на развитието на тестисите и обмислянето на навременни интервенции, когато е необходимо.
Факторите, които могат да окажат влияние върху формирането на тестисите и тяхното спускане в скротума, са:
- Комбинацията от генетични фактори
- Някои синдроми - синдром на Даун, синдром на Прайдер-Уили и други
- Здравословното състояние на бременната (диабет, затлъстяване на майката)
- Злоупотреба с алкохол, тютюнопушене по време на бременността
- Фактори на околната среда
Патофизиология
За разлика от скротума, променената микросреда в коремната кухин или ингвиналния канал може да наруши оптималните условия за нормалната функция на тестисите. Скротумът осигурява по-ниска температура, необходима за правилното функциониране на тестисите и производството на сперма. Повишената температура в коремната или ингвиналната област може да повлияе неблагоприятно върху развитието на сперматозоидите и плодовитостта.
Крипторхизъм води до нарушение връзката между тестисите и ендокринната система, което потенциално води до преходни хормонални дефицити. Тези хормонални дисбаланси могат да допринесат за неуспех на спускането на тестисите и да възпрепятстват развитието на сперматогенезата, като по този начин компрометират продовитостта.
Симптоми
Невиждането или липсата на тестис в скротума е основният симптом на неспуснат тестис. Те се образуват в долната част на корема на нероденото бебе. През последните няколко месеца от бременността тестисите обикновено се движат надолу от областта на стомаха. Те се движат през тръбовиден проход в слабините, наречен ингвинален канал, и се спускат в скротума. При неспуснат тестис този процес спира или се забавя.
Неспуснат тестис често се открива по време на преглед, направен малко след раждането. Ако бебето ви има неспуснат тестис, попитайте колко често ще трябва да се правят прегледи. Ако тестисът не се е преместил в скротума до 3-4-месечна възраст, състоянието вероятно няма да се коригира от само себе си.
Лечението на неспуснат тестис, когато детето ви е още бебе, може да намали риска от здравословни проблеми по-късно в живота. Те включват рак на тестисите, безплодие и др.
Обобщено симптомите при недесцендиране на тестис, едностранно включват:
Диагноза
Диагнозата се поставя чрез преглед на детето. Важно е да се установи, дали тази аномалия е самостоятелна или е съчетана и с други нарушения.
Най-честата диагностична дилема е разграничаването на прибиращия се назад тестис (асансьорен) от задържания тестис. Прибиращите се тестиси са по-често срещани, отколкото истинския недесцендиран тестиси. Асансьорните тестиси не трябва да бъдат оперирани.
За поставяне на диагнозата не са необходими допълнителни образни методи и изследвания. Ако не могат да се палпират тестисите в ингвиналния канал, то тогава може да се подходи с диагностична експлоративна лапароскопия, за да се направи оглед на коремната кухина и да се установи дали тестисите са интраабдоминално разположени.
Лечение
Лечението на недесцендиране на тестиса, едностранното, е хирургично. Ако тестисът не се спусне до края на първата годинка от живота на бебето, се преминава към оперативна корекция на дефекта. Важно е тази аномалия да се коригира, тъй като може да доведе до трайно увреждане на функционирането на тестисите.
Хирургичното лечение се изразява в процедура, наречена орхидопексия, при която тестисите се позиционират обратно в скротума. Това е сравнително често извършвана и лесна операция с добра прогноза.
При повечето момчета тестисите могат да се движат и прибират обратно в ингвиналния канал в резултат на температурни промени. Ако тестисите се движат навътре и извън скротума, това е известно като асансьорен тестис. Това състояние при млади момчета не са причина за безпокойство, тъй като засегнатите тестиси често се установяват трайно в скротума.
Усложнения и прогноза
За да се развиват нормално тестисите трябва да са на по-ниски градуси от телесната температура, именно поради тази причина те се намират физиологично в скротума. Той осигурява по-ниска температура. Усложненията, когато тестисите се намират извън скроталната торбичка включват:
- Рак на тестисите - мъжете с недесцендирал тестис имат по-висок риск от рак на тестисите. Това заболяване често започва в клетките на тестисите. Рискът е още по-висок когато са засегнати и двата тестиса. Навременното хирургично лечение на крипторхизъм намалява риска от това усложнение.
- Проблеми с фертилитета - мъже с неспуснат тестис имат висок риск от бъдещи проблеми с плодовитостта поради нарушената тестикуларна функция и сперматогенеза.
- Торзия на тестисите (усукване) - усукването на тестиса около самата връв е силно болезнено и спешно състояние, изиксващо спешна медицинска помощ.
- Ингвинална херния - недесцендиралият тестис води до слабост на ингвиналния канал и предразполага към образуването на херния.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/undescended-testicles/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/undescended-testicle/symptoms-causes/syc-20351995
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470270/
https://emedicine.medscape.com/article/438378-overview
Коментари към Недесцендиране на тестиса, едностранно МКБ Q53.1