Ектопичен тестис МКБ Q53.0
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Тестисът е чифтен орган, който има овална форма, леко приплеснат встрани. Тестисите се образуват в коремната кухина при развитието на плода. Те се разполагат в кожна гънка, която се намира извън тялото и се нарича скротум. Повече за анатомията на тестиса можете да прочетете при: семенник (testis).
Ектопичен тестис е тестис, който не се намира на нормалното за него място. Тази аномалия може да засегне единия тестис (унилатерална) или и двата тестиса (билатерална). Причините за този дефект са свързани с нарушение в ембрионалното развитие на тестиса. Най-често е нарушено преминаването му през ингвиналния канал и той може да се разположи в основата на половия член, зад скротума, на коремната стена, в бедрения канал, в перинеума и други. Когато тестисът се намира извън коремната кухина, където температурата е по-ниска, той се развива нормално, но в същото време е много лесно може да се нарани.
Тестис, който не се е предвижил надолу на правилното си място в скротума преди раждането, се нарича неспуснат тестис. Известен е също като крипторхизъм. Най-често това е само един тестис, който не е десцендирал, като в такъв случай в скротума се палпира само един тестис. Може и двата тестиса да бъдат засегнати.
Ектопичен тестис е по-често срещан при недоносени бебета, отколкото при доносените. Неспуснатият тестис често се придвижва сам в рамките на няколко месеца след раждането на бебето. При ектопичен тестис, лечението е оперативно като се прави опит за връщане на тестиса в скроталната торба.
Честота и причини
Точната причина за ектопичен тестис не е известна. Посочват се различни генетични фактори, здравето на майката на бебето и фактори на околната среда, която могат да повлияят на процеса на десцендиране на тестисите. Заедно тези фактори могат да доведат до нарушен хормонален баланс, физически промени и др.
Основно се посочват следните фактори, които могат да повишат риска от недесцендирал тестис при новородено:
- Преждевременно раждане или ниско тегло при раждане
- Фамилна анамнеза за неспуснати тестиси
- Здравословни състояния при бебето, като церебрална парализа или проблеми с коремната стена
- Гестационен диабет
- Употреба на алкохол по време на бременност
- Тютюнопушене или излагане на вторичен дим по време на бременност
- Излагане на пестициди по време на бременност
Патофизиология
Недесцендиралият тестис се характеризира с някои особености. Той обикновено изостава в развитието си, тъй като температурата в коремната кухина е с 2-3 градуса по-високата в сравнение със скроталната торба. В тестиса се развиват различни промени, които след 10-тата година остават трайни. Тези тестиси са малки, атрофични и негодни да осъществяват сперматогенеза, докато вътрешната секреция е запазена. Освен това тестисът разположен в слабинния канал, се излага на травмиране, което може да доведе различни усложнения за в бъдеще. Това налага лечението им, макар, че с него не бива да се бърза много, тъй като в голяма част от случаите задържаните тестиси се спускат в скротума до края на първата година.
Симптоми
Невиждането или усещането на тестис е основният симптом за ектопичен тестис. Тестисите се образуват в долната част на корема на нероденото бебе. През последните няколко месеца от бременността тестисите обикновено се движат надолу от областта на стомаха. Те се движат през тръбовиден проход в слабините, наречен ингвинален канал, и се спускат в скротума. При неспуснат тестис този процес спира или се забавя.
Недесцендирал тестис често се открива по време на преглед, направен малко след раждането. Ако тестисът не е десцендирал в скротума до 4-месечна възраст, състоянието вероятно няма да се коригира без оперативна намеса.
Лечението на неспуснат тестис, когато детето е малко може да намали риска от здравословни проблеми по-късно в живота. Те включват рак на тестисите, безплодие и др.
По-големите момчета- от бебета до предтийнейджъри, които имат десцендирали тестиси при раждането, в по-късен етап може да изглеждат, че имат липсващи. Това може да се дължи на:
- Асансьорен тестис - който свободно може да се движи между скротума и слабините. Тестисът може лесно да бъде насочен мануално в скротума по време на физикален преглед.
- Възходящ тестис - тестис, който се е върнал към ингвиналния канал. Другото име на това състояние е придобит неспуснат тестис.
Диагноза
Най-очевидният признак при пациент с ектопичен тестис е липсата на осезаем скротален тестис. Често са налице ингвинална херния и намалени скротални бръчки. Задълбочен преглед на цялата ингвинална и тазова област, включително оценка на другия тестис, е от съществено значение.
Ако скротумът показва нормални бръчки и съдържа тестис, това може да предполага прибиране на тестис, което обикновено не изисква допълнително лечение. Въпреки че промените в скротума често се наблюдават при крипторхизъм, пациентите могат да имат и допълнителни признаци и симптоми.
Лечение
Целта на лечението е препозициониране на ектопичен тестис в скроталната торбичка. Лечението при деца преди 1-годишна възраст може да намали риска от здравословни проблеми, свързани с неспуснат тестис, като безплодие и рак на тестисите. По-ранното лечение е с по-добър резултат.
Недесцендиралият тестис се препозиционира с оперативно лечение. Операцията е известна като орхиопексия и е най-често извършваната. Може да се направи чрез малък разрез в слабините, скротума или и двете. Оперативно лечение най-често се предприема при деца на възраст между 6 и 18 месеца. В някои случаи тестисът може да бъде напълно атрофирал с некротични промени поради нарушено кръвоснабдяване. В такива случаи засегнатият тестис се резицира. След операция тестисът се наблюдава активно, за да се проследи дали се развива нормално и дали функционира. Мониторингът може да включва:
Друга алтернатива в лечението на крипторхизъм и нарушена функция на тестиса е хормоналната терапия с хорионгонадотропин. Хормоналното лечение е много по-малко ефикасно при крипторхизъм.
Усложнения и прогноза
Тестисите трябва да са на малко по-ниска температура от телесната, за да се развият и функционират добре. Именно поради тази причина са изнесени извън тялото - в скротума. Усложненията на ектопичен тестис, включват:
- Рак на тестисите - мъжете с ектопичен тестис има по-висок риск от рак на тестисите. Рискът е по-голям при мъже с ектопичен тестис корема, отколкото при мъже с тестис в ингвинална област. Хирургията за коригиране на неспуснат тестис може да намали риска от рак на тестисите.
- Проблеми с плодовитостта - безплодието е друго често срещано усложнение при пациенти с крипторхизъм. Проблемите с плодовитостта може да са по-лоши, ако неспуснатият тестис остане без лечение за дълго време.
- Торзио на тестисите - това е едно от спешните урологични състояние, а именно усукването на тестиса около връвта му. Протича със силна болезненост и изисква спешна медицинска помощ.
- Ингвинална херния - пациентите с ектопичен тестис, локализиран в ингвиналния канал, са податливи на ингвинална херния.
Орхиопексията е най-честата операция при едностранен крипторхизъм. Лечението е с много добра прогноза. През повечето време рискът от проблеми с плодовитостта извезва след операция. Хирургичното лечение също намалява риска от рак на тестисите, но не напълно.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://www.topdoctors.co.uk/medical-dictionary/ectopic-testes
https://radiopaedia.org/articles/ectopic-testis
https://en.wikipedia.org/wiki/Ectopic_testis
https://taylorandfrancis.com/knowledge/medicine-and-healthcare/urology/ectopic-testis/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/undescended-testicle/symptoms-causes/syc-20351995
Коментари към Ектопичен тестис МКБ Q53.0