Аномалия на развитието с киста на яйчника МКБ Q50.1
Вродената киста на яйчника е рядко срещана клинична находка, която може да бъде открита по време на антенатално ултразвуково изследване. Въпреки че е рядка, аномалия на развитието с киста на яйчника е най-често срещаната причина за абдоминална киста при плод от женски пол. Тези кисти са бенигнени и могат да бъдат резултат от уголемяване на иначе нормални фоликули през третия триместър от бременността или ранния период на новороденото.
Генезата на аномалия на развитието с киста на яйчника е противоречива. Смята се, че е резултат от излагането на плода на майчини гонадотропини (вид полови хормони) и е наблюдавана при новородени, чиито майки имат високи нива на човешки хорионгонадотропин (захарен диабет, Rh изоимунизация, токсемия). Предварителен пик на фоликулостимулиращия хормон между 20-та и 30-та гестационна седмица и аномален пик на човешкия хорионгонадотропин поради нарушения в theca interna могат също да допринесат за аномалия на развитието с киста на яйчника. Недоносването и феталния хипотиреоидизъм също се свързват с развитието на аномалията.
Поради факта, че протича бенигнено, аномалия на развитието с киста на яйчника е с много добра прогноза, особено при изолирани, унилатерални, единични кисти.
Коментари към Аномалия на развитието с киста на яйчника МКБ Q50.1