Вродени аномалии на яйчниците, фалопиевите тръби и широките връзки МКБ Q50
Аднексите са разположени в малкия таз и включват фалопиевите тръби, яйчниците и широките връзки. Понякога те могат да бъдат засегнати от вродени аномалии на яйчниците, фалопиевите тръби и широките връзки, които са следствие от дефекти, възникнали при вътреутробното им развитие.
Фалопиевите тръби са чифтен орган и достигат дължина 8-10 сантиметра. Те са разположени между матката и яйчниците. Състоят се от интрамурална част, истмус, ампуларна част и инфундибулум.
Яйчниците нормално са разположени в ямки, близо до латералните стени на таза. В някои случаи яйчниците могат да бъдат разположени на атипични места, например върху тялото на матката, над или под фундуса на матката и други.
Широките връзки са перитонеалните структури, които придържат матката, фалопиевите тръби и яйчниците към таза. Представляват двуслойни листове от мезотелиални клетки. Разположени са от двете страни на матката медиално от страничните стени на таза и над тазовото дъно.
Причините за появата на тези аномалии могат да бъдат различни генетични фактори, някои тератогенни въздействия, прием на вредни за плода вещества по време на бременността и други. Аномалиите на яйчника засягат неговото положение и форма. Поради задръжка в процеса на неговото спускане надолу - descensus ovarii, яйчникът може да се разполага на по-високо ниво от нормалното (например върху m. psoas major). Установени са и случаи, при които яйчникът се разполага при вътрешното отвърстие на слабинния канал, в самия канал и дори във вътрешността на големите срамни устни.
В антенаталния период от развитието на плода възниква асиметрия в развитието на яйчниците, изразяващо се в анатомичен и физиологичен превес за сметка на десния яйчник. Тази закономерност се запазва и в репродуктивната възраст на жената. Клиничното значение на състоянието се състои в това, че след екстирпация на десния яйчник много често възникват нарушения на менструалната функция и невроендокринни смущения.
Аномалиите в развитието на маточните тръби могат да включват едностранен или двустранен дефект - вродени атрезии, вродени дивертикули, допълнителни абдоминални остиуми и други. Прекараните инфекции по време на бременността могат да предизвикат в редица случаи вродена непроходимост на маточната тръба, най-често в истмичната й част. При нарушения във вътреутробното развитие е възможно удвояването на маточната тръба. Много често се наблюдава изоставане в развитието или липса на едната тръба, най-често съчетавано с малформации на маточното тяло. Могат да се развиват аномалии и в положението на тръбите - по-високо или по-ниско разположение.
Повече за вродените аномалии на яйчниците, фалопиевите тръби и широките връзки, можете да прочетете при:
- Вродена липса на яйчник МКБ Q50.0
- Аномалия на развитието с киста на яйчника МКБ Q50.1
- Вродена торзия на яйчник МКБ Q50.2
- Други вродени аномалии на яйчник МКБ Q50.3
- Ембрионална киста на фалопиевата тръба МКБ Q50.4
- Ембрионална киста на широката връзка МКБ Q50.5
- Други вродени аномалии на фалопиевата тръба и широката връзка МКБ Q50.6
За диагностика на вродени аномалии на яйчниците, фалопиевите тръби и широките връзки си служим с информацията, получена от гинекологичния преглед, инструменталното изследване, сондирането на маточната кухина, хистеросалпингографията, хистероскопията, ехографията и диагностичната лапароскопия.
Към лечение на аномалиите на вътрешните полови органи се пристъпва при налични нарушения в нормалната функция на органа - рудиментарен рог, инфертилитет, затруднени полови сношения или раждане и други.
Коментари към Вродени аномалии на яйчниците, фалопиевите тръби и широките връзки МКБ Q50