Вродена липса, атрезия и стеноза на тънкото черво, неуточнена част МКБ Q41.9
Най-често срещаните дефекти, причиняващи обструкция на тънкото черво общо погледнато включват вродена липса, атрезия и стеноза на тънкото черво, неуточнена част. Атрезията представлява затваряне или прекъсване на връзката в част или няколко части на тънкото черво, докато стенозата се характеризира със стеснение на лумена, но без пълна обструкция на червото. Тънкочревните атрезия и стеноза най-често засягат дуоденума (около 50%), следван от йеюнума (около 35%) и илеума (около 15%), който се засяга най-рядко. Дефектът обикновено се диагностицира преди раждането (чрез ултразвук) или скоро след раждането, защото блокирания чревен пасаж причинява подуване на корема, затруднено хранене и често повръщане у нововроденото.
Повечето случаи на вродена липса, атрезия и стеноза на тънкото черво, неуточнена част не се появяват в комбинация с други аномалии. Изключение прави дуоденалната атрезия или стеноза, която често е свързана със сърдечни, генитоуринарни, аноректални дефекти или пръстеновиден панкреас. Дуоденалната атрезия често е свързана и с тризомия 21, но не се открива връзка между хромозомни аномалии и дефекти на илеума и йеюнума.
Вродена липса, атрезия и стеноза на тънкото черво, неуточнена част има различен изход в зависимост от локализацията и тежестта на дефекта, присъствието или отсъствието на допълнителни дефекти и/или хромозомни аномалии и др. По-леките дефекти могат да се лекуват хирургически с добра прогноза. Лечението на тежки дефекти с множествени тънкочревни атрезии, обаче, не дава толкова добри резултати.
Коментари към Вродена липса, атрезия и стеноза на тънкото черво, неуточнена част МКБ Q41.9