Аномалия на плеврата МКБ Q34.0
Плеврата е серозна мембрана, която оформя двуслойна структура в гръдния кош. Тясното пространство между двата слоя на плеврата се нарича плеврална кухина и нормално е изпълнено с малко количество плеврална течност. Външният слой на плеврата е прикачен към вътрешната стена на гръдния кош и се нарича париетална плевра. Вътрешният слой се нарича висцерална плевра и покрива белите дробове и прилежащите структури (кръвоносни съдове, бронхи, нерви).
Париеталната плевра е силно чувствителна на болка, докато висцералната не е, поради липса на сензорна инервация.
Плеврата осигурява оптимално функциониране на белите дробове по време на дихателния процес. Плевралната течност намалява триенето между листовете на плеврата, а повърхностното й напрежение държи слоевете на плеврата плътно прилепнали един към друг, което позволява предаване на движенията на гръдния кош към белите дробове, осигурявайки максимална алвеоларна вентилация.
По време на вътреутробното развитие е възможно да се появи вродена аномалия на плеврата. Такава аномалия на плеврата е наличието на вродени мехури, покрити с висцерална плевра. При спукване на такава була се получава спонтанен пневмоторакс. Лечението се извършва посредством видео асистирана торакоскопия (ВАТС). Възможна е появата и на други вродени аномалии на плеврата, които да засягат в различна степен нейните функции.
Коментари към Аномалия на плеврата МКБ Q34.0