Ларингоцеле МКБ Q31.3
Ларингоцеле е рядка бенигнена дилатация на ларингеалната торбичка, която може да бъде асимптомна или да се презентира с кашлица, дрезгав глас, стридор, възпалено гърло или подуване на шията.
Ларънгеалния вентрикул на Morgagni нормално е малка елипсовидна ниша, локализирана между фалшивите и истинските гласни струни. Предно-горния край на тази вдлъбнатина завършва в сляпа торбичка, която се нарича израстък на вентрикула на Morgagni или сакула. Ларингоцелето представлява аномална сакулна дилатация, като се формира въздушен джоб, ограден от псевдо-стратифициран цилиарен цилиндричен епител, като поддържа комуникацията с вентрикула чрез тясно стъбло.
Ларингоцелето бива три вида, а именно вътрешно, външно или смесено, в зависимост от връзката им с тироидната мембрана. Когато вентрикуларния придатък се увеличи по размери, той се разширява медиално и нагоре до тироидния хрущял, докато достигне тироидната мембрана. Ако този дилатиран сак не пробие тироидната мембрана, той остава в ларинкса и се нарича вътрешно ларингоцеле. Когато този сак пробие тироидната мембрана към шията се превръща във външно ларингоцеле. Ларингоцеле, което е разположено медиално и латерално на тироидната мембрана се нарича комбинирано или смесено ларингоцеле.
Обикновено ларингоцелето е унилатерално, но има докладвани случаи на билатерално вътрешно и външно ларингоцеле.
Коментари към Ларингоцеле МКБ Q31.3