Ципеста преграда на ларинкса МКБ Q31.0
Ципеста преграда на ларинкса е сред редките вродени аномалии на ларинкса.
Непълната реканализация на ларинготрахеалната тръба по време на третия гестационен месец води до различна степен на ципеста преграда на ларинкса. Най-тежката форма се проявява с пълна ларингеална атрезия. Най-често ципеста преграда на ларинкса се развива на нивото на гласните гънки. Също така ципеста преграда на ларинкса може да се развие в субглотичното, супраглотичното пространство и др.
Ципеста преграда на ларинкса може да се прояви със симптоми, вариращи от дисфония до значителна обструкция на въздухоносните пътища, което зависи от големината на ципестата преграда. Стридора е рядко явление.
Една трета от децата с ципеста преграда на ларинкса имат асоциирани аномалии на респираторния тракт, най-често субглотична стеноза. Други аномалии трябва да се подозират, когато респираторния дистрес е малко вероятно да бъде причинен само от ципестата преграда на ларинкса.
При преглед, детето с ципеста преграда на ларинкса може да показва или не признаци на респираторен дистрес (цианоза, участие на спомагателната дихателна мускулатура и др.). При оглед на главата и шията, те обикновено изглеждат нормални. Флексибилната ендоскопия може да разкрие присъствието на ципеста преграда на ларинкса, но не е достатъчно информативна относно разпространението на аномалията. Обикновено се налага извършването на ригидна ларингоскопия и бронхоскопия, за да се получи информация за дебелината, хоризонталните и вертикалните граници на ципестата преграда на ларинкса. Тя може да изглежда като тънък прозрачен дефект, засягащ предните гласни връзки или като дебела, фиброзна структура, която се простира до субглотиса.
Справянето с ципеста преграда на ларинкса варира от наблюдение до спешна трахеотомия. Тънките ципести прегради могат да бъдат лизирани ендоскопски посредством острие или лазер. Ендоскопското зашиване или поставяне на ограничители може да предотврати вторичната стеноза в тези случаи. По-дебелите лезии може да изискват ларингофисура с постоперативно стентиране на въздухоносния път. В някои случаи може да са необходими ревизионни процедури, особено в случаите със сложни ципести прегради на ларинкса.
Коментари към Ципеста преграда на ларинкса МКБ Q31.0