Частично аномално вливане на белодробните вени МКБ Q26.3
Частично аномално вливане на белодробните вени е вроден дефект, при който пулмоналните вени (но не всички) се вливат в дясното предсърдие.
Състоянието е по-леко от тотално аномалното вливане на белодробните вени, което е животозастрашаващо, изискващо незабавна намеса състояние, което се диагностицира обикновено в първите дни от живота. Частично аномално вливане на белодробните вени може да бъде диагностицирано във всеки период на живота - от раждането до напреднала възраст. Тежестта на изява на симптомите, оттам и вероятността да се постави диагнозата, варират значително, зависейки от количеството на кръвния поток през аномалните връзки. В по-леки случаи на частично аномално вливане на белодробните вени, с по-малко количество кръв, преминаващо през аномалните връзки, диагнозата може да бъде забавено до зряла възраст, където може да бъде сбъркана с други причини за белодробна хипертензия. Известни са също значителен брой леки случаи, които изобщо не са открити или са открити случайно.
В някои случаи аномалията е асоциирана с други съдови малформации и някои генетични синдроми, например монозомия Х.
Диагнозата частично аномално вливане на белодробните вени може да се постави посредством инструментални изследвания, като компютърна томография, ангиография, трансезофагеална ехокардиография, ядрено-магнитен резонанс. За жалост по-безвредните изследвания, например трансторакална ехокардиография като цяло са по-малко чувствителни.
Понякога частично аномално вливане на белодробните вени може да се третира оперативно, но интересът към базираните на катетър инвазивни процедури, както и към медикаментозната терапия за по-леките случаи е по-голям.
Коментари към Частично аномално вливане на белодробните вени МКБ Q26.3