Джоб (синус), фистула и киста на хрилната цепка МКБ Q18.0
Джоб (синус), фистула и киста на хрилната цепка са вродени малформации, които са локализирани в латералните участъци на шията, дължащи се на неуспешна облитерация на втората хрилна цепка по време на ембрионалното развитие.
Стената на кистата е съставена от сквамозни или цилиндрични клетки с лимфоиден инфилтрат, често с проминиращи герминативни центрове. Кистите може да съдържат гранулозна тъкан и клетъчни остатъци. В течност, евакуирана от хрилна киста може да се открият кристали от холестерол.
Различават се няколко типа фистули:
- Фистулите на първата хрилна цепка обикновено започват от ъгъла на долната челюст и достигат до външния слухов проход. Често са свързани с лицевия нерв. Те са редки (приблизително 5%).
- Фистулите на втората хрилна цепка са най-често срещани (около 95%). Откриват се по предната граница на m. sternocleidomastoideus, преминават през каротидната бифуркация и тозиларния стълб.
- Фистулите на третата и четвъртата хрилна цепка са редки. Външният отвор се открива около началото на долната трета от стерноклеидомастоидния мускул, а вътрешния в областта на sinus piriformis.
Повечето фистули на хрилните цепки са асимптомни, но може да се инфектират. Кистите обикновено представляват гладки, бавно увеличаващи размера си маси в латералните части на шията, които може рязко да увеличат размера си след инфекция на горните дихателни пътища.
Хирургичното лечение може да бъде трудно, поради близостта с вътрешната югуларна вена и каротидните артерии. Също така може да рецидивират.
Коментари към Джоб (синус), фистула и киста на хрилната цепка МКБ Q18.0