Добавъчна ушна мида МКБ Q17.0
Добавъчната ушна мида представлява малформация, която се характеризира с наличие на повече от една от структурите, които нормално оформят външното ухо. Това е сравнително честа вродена аномалия.
Рубриката добавъчна ушна мида включва следните аномалии: допълнителен трагус, полиотия (добавъчно ухо), кожни израстъци, допълнителен лоб на ухото и други.
Добавъчният трагус е доста честа, доброкачествена вродена аномалия на външното ухо, която представлява малка издатина, която се състои от кожа, подкожна мазнина и / или еластичен хрущял. Най-често се разполага на предната част на трагуса, която е най-месестата област в предната част на отвора на ухото. Този дефект може да се появи и по бузата, страничната част на шията, в средното ухо или между веждите.
Добавъчният трагус се среща еднакво и при двата пола, честотата му е около 2-6 на 1000 живородени. Образуването на този дефект се дължи на грешки по време на ембриогенезата, обикновено около петата и шестата гестационна седмица от вътреутробното развитие.
Клинично аномалията се представя като малко с цвета на кожата възелче, което може да бъде с мека или твърда консистенция. Добавъчният трагус може да бъде на краче (формацията има стъбло) или да бъде директно свързан с кожата. Обикновено дефектът е от едната страна и по-често се наблюдава като единична лезия, въпреки че може да има множество образувания.
Трябва да се проведе пълен преглед на ушите, лицето, шията и деколтето, ако има някакво съмнение се прави биопсия, за да се потвърди диагнозата и да се изключи някакво друго кожно заболяване. Обикновено добавъчният трагус е доброкачествено образувания, но може да се наблюдава като част от синдрома Goldenhar – това е вид краниофациална микрозомия. Освен това децата, които имат аномалии на ушите, са с повишен риск от бъбречни аномалии, затова е необходима консултация с нефролог.
Добавъчният трагус е по-скоро козметичен дефект, който се коригира в голяма част от случаите още в детска възраст. Лесно се отстранява чрез ексцизия.
Полиотията или още добавъчното ухо е изключително рядка вродена малформация на външното ухо. При този дефект се наблюдава израстък, който е достатъчно голям, за да прилича на допълнителна ушна мида. Друг термин за описване на този дефект е „огледално ухо“. При тази аномалия обикновено няма нарушаване на слуха. Лечението включва оперативна корекция на дефекта чрез реконструкция на ухото.
Добавъчната ушна мида може да се представи клинично чрез наличието на кожни израстъци или вдлъбнатини. Те се локализират пред външния отвор на ухото. В повечето случаи това са козметични дефекти, които не създават проблем, но понякога тези дефекти се свързват с други заболявания. Съществува наследствена предразположеност за получаването на този дефект.
Допълнителният лоб на ухото е малформация, която се получава по време на вътреутробното развитие на бебето. Повечето вродени дефекти се случват по време на първите три месеца от бременността. Корекцията се осъществява оперативно.
Диагностицирането на добавъчна ушна мида и някои други аномалии на външното ухо може да се осъществи още вътреутробно. Това е възможно благодарение на подобрените диагностични методи.
Лечението на вродените аномалии на външното ухо е оперативно. Дефектът се отстранява, след което, ако е необходимо се извършва реконструкция на ухото.
Коментари към Добавъчна ушна мида МКБ Q17.0