Вродено помътняване на роговицата МКБ Q13.3
Роговицата, която още се нарича корнея, нормално е прозрачна с огледална повърхност. За устройството на роговицата можете да прочетете тук.
При вроденото помътняване на роговицата тя е с нарушена прозрачност (мътна е), което води до нарушаване на зрението. Дефектът може да бъде разположен централно, парацентрално или тотално, унилатерално (със засягане на едното око) или по-често билатерално (засягане на двете очи).
Причините за това състояние могат да бъдат редица генетични, метаболитни дефекти, вродена глаукома, нарушения в развитието на зрителния апарат, идиопатични причини. Едни от най-често срещаните причини за вродено помътняване на роговицата са:
- родилна травма;
- вродена рубеола;
- аномалия на Peters;
- дермоидни тумори;
- склерокорнея;
- вродена наследствена ендотелна дистрофия;
- мукополизахаридоза;
- тирозинемия;
- инфекции и възпалителни процеси.
По-редки причини за вродено помътняване на роговицата могат да бъдат:
- корнеални келоиди;
- вродена корнеална ектазия;
- вродена наследствена стромална дистрофия;
- задна полиморфна дистрофия;
- вроден сифилис;
- болест на Wilson.
Диагнозата се поставя от специалист – офталмолог чрез офталмоскопия, биомикроскопия, при необходимост се правят генетични изследвания за изключване на наследствено заболяване.
Лечението на вродено помътняване на роговицата е основно хирургично. След операцията лечението на амблиопията (на мързеливото здраво око) и оптична корекция на зрението могат да бъдат от полза.
Проучванията показват, че общият процент на успеваемост на присадката, е 78% при деца, подложени на трансплантация на роговица, които по рождение непрозрачни роговици. Най-добри резултати се постигат при пациенти със задна полиморфна дистрофия, последвани от пациенти с Peters аномалия. Склерокорнеята и вродената глаукома са с 50% вероятност за успех. При мукополизахаридоза трансплантацията не решава трайно проблема, тъй като причината е метаболитно нарушение.
Коментари към Вродено помътняване на роговицата МКБ Q13.3