Други вродени аномалии на ириса МКБ Q13.2
Рубриката други вродени аномалии на ириса включва следните състояния: анизокория, атрезия на зеницата, вродени малформации на ириса без допълнителни уточнения и коректопия.
Анизокорията е вродено състояние, характеризиращо се с нееднаква големина на зениците, като разликата е 0.4 милиметра или повече. Засяга около 20% от населението. Само по себе си състоянието протича асимптоматично.
Атрезията на зеницата е състояние, при което лещите са незатворени. Нормално до седмия месец зеницата е затворена от membrana pupillaris, предната секция на васкуларен сак, в който лещите заедно с капсулите си, са незатворени. Персистирането след това се определя като атрезия на зеницата.
Вродени малформации на ириса без допълнителни уточнения могат да засягат едното или двете очи. Тежестта на симптомите зависи от самото увреждане на зрителния апарат.
Коректопията представлява изместване на зеницата от нормалната й централна позиция. Може да бъде асоциирана с миопия или ектопия на лещата. Възможно е хирургическо лечение.
Диагнозата други вродени аномалии на ириса се поставя чрез преглед на бебето от специалист - офталмолог. Установяването на някои аномалии не може да стане веднага след раждането, тъй като те се проявяват на по-късен етап.
Лечение при някои от аномалиите не се налага, тъй като протичат без оплаквания и нарушение в зрението. Другите аномалии могат да се коригират оперативно.
Коментари към Други вродени аномалии на ириса МКБ Q13.2