Аненцефалия и подобни пороци на развитието МКБ Q00
Рубриката аненцефалия и подобните пороци на развитието се отнася до вродени заболявания, които се дължат на аномалии в развитието на невралната тръба. Това е структура, която изгражда нервната система по време на ембрионалното развитие. Най-често тези малформации се съчетават и с недоразвитие на черепните кости. Децата с този тип аномалии се раждат мъртви или живеят кратко.
Аненцефалията е тежка аномалия, която се появява по време на ембрионалното развитие. Дължи на дефект в затварянето на невралната тръба, при което липсва голяма част от мозъка, черепните кости и кожата на главата. Причините за тази аномалия не са напълно изяснени. Предполага се, че роля има недостатъчния прием на фолиева киселина, която е много важна за образуването на невралната тръба. Други фактори, които имат значение са: генетични нарушения, прием на някои медикаменти, работа с тежки метали, токсични вещества и други.
Краниорахисхизис е тежка форма на дефект на невралната тръба, при която се наблюдава вродена цепка, обхващаща главния и гръбначния мозък. В резултат на това те остават отворени в различна степен. Етиологията на тази аномалия не е напълно ясна. Предполага се, че много фактори оказват влияние за появата й.
Иниенцефалията е рядко срещана и тежка малформация, която се проявява със силно огъване на главата назад и дефекти на гръбначния стълб. При тези деца врата липсва, тъй като кожата на лицето се свързва с гърдите, а кожата на главата с тази на гърба.
Повече информация за аненцефалия и подобни пороци на развитието можете да прочетете при:
Диагнозата аненцефалия и подобни пороци на развитието може да се постави още по време на бременността. Скринингът има много важно значение, за да се предотврати раждането на дете такава тежка аномалия. Диагнозата се поставя чрез ултразвуково изследване на плода.
Ако вече имате едно дете родено с аненцефалия и подобни пороци на развитието, рискът за повторно раждане на дете с подобен дефект е тридесет пъти по-голям, затова е необходимо всяка следваща бременност да се проследява от акушер-гинеколог и да се правят редовно ултразвукови изследвания на плода.
Прогнозата при тези малформации е лоша. Повечето бебета загиват още по време на бременността, а останалите скоро след това.
Коментари към Аненцефалия и подобни пороци на развитието МКБ Q00