Трудности при кърменето на новородено МКБ P92.5
За лактогенезата основно значение имат хормоните, които по време на бременността са подготвили млечните жлези за предстоящото кърмене, това са естрогените и прогестерона. След израждането на плацентата намалява концентрацията на хормоните, продуцирани от нея, което води до излъчването на хипофизарния хормон (пролактин), стимулиращ лактацията. Той оказва своето действие върху предварително подготвени гръдни жлези. Потвърждението, че плацентата и нейните хормони имат основна роля в активирането на секрецията на пролактин, е фактът, че при задържане на части от плацентата в матката, лактация не се наблюдава. Най-доброто средство за стимулиране на лактацията остава редовното евакуиране на млякото от гърдата. Разбира се има и редица други фактори, които оказват влияние върху нея, това са общото състояние на майката - физическо и психическо.
Причините за трудности при кърменето на новородено могат да бъдат от страна на майката или бебето.
Една от честите причини, свързана с майката, е недостатъчното количество кърма. Това състояние е известно като хипогалактия. То може да се дължи на:
- недобра подготовка на млечните жлези;
- намалено количество на пролактина;
- влошено общо състояние на родилката;
- психически стрес;
- оставането на плацентарни части в матката и други.
Повече информация за намаленото количество кърма можете да прочетете при хипогалактия.
Други причини от страна на майката, които могат да доведат до затруднено кърмене, са: нарушения във формата на зърната. Плоските и вдлъбнатите зърна затрудняват храненето на бебето. При притискане зоната около зърното или дори при неговото издърпване, то се връща бързо в изходна позиция. В някои случаи може да доведе до невъзможност за кърмене на бебето.
Запушването на млечните каналчета, поради непълното източване на млякото, също пречи на нормалното кърмене. При появата на бучки в гърдата, болка и повишена температура говорим за настъпването на инфекция на млечната жлеза и кърменето трябва да се преустанови.
Получаването на рагади на зърната на гърдите може да доведе до различни усложнения като наслагване на бактериална, гъбична инфекция и други. Разраняването причинява силна болка и трудности при кърменето на новороденото.
Някои състояния от страна на бебето могат да попречат на нормалното кърмене. Това са заболявания като: вродени аномалии на храносмилателната система, заболявания на дихателната, храносмилателната, сърдечно-съдовата, нервната система.
Причината за трудностите при кърмене от страна на майката се установяват най-често чрез разпит на родилката, физикален преглед и при необходимост лабораторни изследвания. Заболявания на бебето, които затрудняват кърменето, се диагностицират от педиатър чрез преглед на новороденото, лабораторни и инструментални изследвания.
Трудностите при кърменето на новороденото могат да се преодолеят при ранно диагностициране на нарушението и своевременно лечение. При недостатъчно кърма има различни терапевтични методи, чрез които се повлиява състоянието. При хиогалактия най-добрият начин за стимулиране на лактацията е чрез редовното поставяне на бебето на гърдата и източването на цялото количество кърма. Има различни храни и билки, които стимулират лактацията. При необходимост се използват медикаменти като пролактин или Метоклопрамид.
При нарушения, свързани със зърната – плоски, вдлъбнати, се прилагат различни методики, които са свързани с подготовката на гърдите за кърменето. Те могат да помогнат на майките да подобрят състоянието на зърната си и да подпомогнат кърменето. Предлагат се продукти, подобни на малки помпички, които са предназначени точно за изтегляне на зърното. До тези продукти се прибягва, ако другите мерки не помогнат.
Рагадите на зърната също трябва да бъдат своевременно лекувани, тъй като не само затрудняват кърменето, но и могат да доведат до сериозна инфекция на млечните жлези. Рагадите се лекуват с различни локални средства, които помагат за възстановяването на целостта на кожата. Много важно значение има спазването на добра хигиена и освен това кърменето не трябва да продължава повече от 10-15 минути. При наслагването на бактериална или гъбична инфекция се прилагат антибиотични или антимикотични препарати.
Най-сериозен е проблемът при наличието на тежки заболявания при новороденото. Тези нарушения не само затрудняват нормалното хранене на бебето, но и могат да доведат до много сериозни усложнения. Лечението зависи от съответното заболяване. Най-чести са вродените малформации на храносмилателната система, които се лекуват оперативно.
Коментари към Трудности при кърменето на новородено МКБ P92.5