Други форми на неонатален перитонит МКБ P78.1
Перитонитът е сериозно състояние в неонаталния период, което протича с висок леталитет. Перитонитът представлява възпаление на перитонеума, това е серозната ципа, покриваща стените на коремната кухина и вътрешните органи.
Рубриката други форми на неонатален перитонит включва състояния на възпаление на перитонеума, които могат да бъдат с бактериален или химически произход. Повечето случаи на бактериален перитонит се дължат на чревна перфорация, исхемична чревна некроза. По-големият процент от случаите перитонитът е вследствие на перфорация на червата, а тя се наблюдава предимно при чревна непроходимост, но има и много случаи на необяснима перфорация, вероятно вследствие на дефекти в чревната мускулатура или исхемия. Химичният перитонит се дължи на пренатална перфорация на червата, съпроводена с излив на стерилен мекониум в перитонеалната кухина.
Клиничната картина при неонаталния перитонит без значение каква е причината, довела до него, е сходна. Основните симптоми, които се наблюдават са:
- силна коремна болка;
- повишена температура;
- щадящо корема дишане;
- повръщане;
- подуване на корема;
- с влошаване на състоянието пулсът става мек, едва доловим;
- спадане на кръвното налягане;
- отпуснато;
- промени в съзнанието.
Диагнозата се поставя на базата на клиничната картина, лабораторните данни, физикалните и инструменталните изследвания.
Лечението на други форми на неонатален перитонит е основно оперативно и е от спешен порядък. Използват се също допълнителни методики за поддържане на основните жизнени функции:
- кислородотерапия;
- инфузии на водно-солеви разтвори за поддържане на алкално-киселинното равновесие;
- антибиотици;
- фибринолитици.
Коментари към Други форми на неонатален перитонит МКБ P78.1