Чревна перфорация в перинаталния период МКБ P78.0
Рубриката чревна перфорация в перинаталния период включва мекониум перитонит. Перитонитът представлява сериозно състояние, което се характеризира с възпаление на коремницата. Мекониумът е първият отделен фецес на новороденото след раждането. Той представлява преработени вещества, които плодът е поел в утробата - амниотична течност, лануго, мукус и други. Важно е да се отбележи, че мекониум перитонитът може да се наблюдава както при плода по време на неговото вътреутробно развитие, така и след раждането на бебето. В някои случаи мекониума не се отделя нормално от храносмилателния тракт, а се задържа в него, което може да причини чревна руптура. В резултат на това се получава разливане на мекониум в перитонеалната кухина на бебето, което причинява възпаление. Това е честа причина за перитонеална калцификация.
Мекониум перитонитът се среща по-често при новородени с муковисцидоза. Наблюдава се при вродени аномалии на храносмилателния тракт например чревна атрезия.
Клиничната картина включва:
- повръщане;
- коремна болка;
- повишена температура;
- повърхностно дишане;
- ниско артериалното налягане.
Диагнозата се поставя на базата на клиничните прояви, лабораторните данни, физикалните и инструменталните изследвания. От кръвните изследвания се вижда повишаване на броя на белите кръвни клетки, което говори за възпалителен процес. Най-голямо значение за поставяне на диагнозата има рентгенографското изследване, при което се виждат разширени чревни бримки. При ехографско изследване се установява така наречена „снежна буря”.
Чревната перфорация в перинаталния период е сериозно състояние, което изисква своевременно оперативно лечение.
Коментари към Чревна перфорация в перинаталния период МКБ P78.0