Ятрогенна неонатална хипогликемия МКБ P70.3
Хипогликемията е състояние, при което се наблюдава спадане на кръвната захар, т.е. концентрацията и е под съответните референтни граници – от 2.8 до 5.9 ммол/л. За неонаталния период нормално кръвната захар е от 2.8 до 4.4 ммол/л.
Ятрогенната неонатална хипогликемия е състояние, което най-често се причинява от абсолютен или относителен инсулинов излишък, който се свързва с техническа грешка при инжектирането му или диетична грешка. Други причини за появата на хипогликемия могат да бъдат: диспептичен синдром, дефекти в хормоналната контрарегулация. Тежестта на хипогликемията зависи от скоростта на спадане на кръвната глюкоза и до стойностите, до които достига.
Клиничната картина най-често включва:
- тремор;
- тахикардия;
- изпотяване;
- бледост;
- глад;
- гадене и повръщане;
- хипотермия;
- отпадналост;
- главоболие;
- сънливост;
- раздразнителност;
- неврологични прояви;
- преходни хемипарези;
- гърчове;
- кома.
Диагнозата се поставя на базата на клиничната симптоматика, установяване на ниска кръвна захар, изследване на серумния инсулин и изследване на урината за кетони.
Лечението на ятрогенната неонатална хипогликемия зависи от степента на понижението на кръвната захар. Терапията трябва да започне възможно най-рано, за да се предотвратят евентуални неврологични увреждания. При променено съзнание в домашни условия се инжектира глюкагон от 0,5 до 1мг. Основното лечение се състои в преливане на глюкозни разтвори. Прилага се 40% разтвор на глюкоза 1мл/кг телесна маса с последваща инфузия на 10% глюкоза за няколко часа. При клинични прояви на мозъчен оток се включва Human albumin 20% 2-5 мл/кг т.м., Urbason 2мг/кг т.м. с готовност за асистирано дишане.
Коментари към Ятрогенна неонатална хипогликемия МКБ P70.3