Хемолитична болест на плода и новороденото, неуточнена МКБ P55.9
Хемолитичната болест е сериозно състояние, при което се наблюдава разрушаване на феталните еритроцити под действието на майчини антитела, насочени срещу тях. Най-честo това състояние се причинява от несъвместимост при Rh, АВ0 антигените в 98% от случаите или на други еритроцитни антигени в 2%.
Клиничните прояви на хемолитичната болест на плода и новороденото, неуточнена, зависят от тежестта на заболяването. В леките случаи се открива само анемия. Симптомите при нея включват:
- бледа кожа и лигавици, обикновено без жълтеница;
- общото състояние на новороденото е добро;
- бебето може да бъде леко отпуснато;
- отказва да се храни;
При по-тежките форми на хемолитичната болест се наблюдава жълтеница, която започва в първите 24 часа след като се роди бебето. Най-сериозното усложнение се явява ядрената жълтеница, при която се увреждат мозъчните структури от високите нива на индиректния билирубин.
Хидропсът на фетуса е най-тежката форма на хемолитична болест на новороденото. Наблюдават се големи отоци, асцит, хидроторакс и други. Обикновено при това състояние изходът е летален.
Диагнозата на хемолитичната болест на плода и новороденото, неуточнена, се поставя на базата на някои критерии:
- рано проявена анемия и/или жълтеница от хемолитичен тип;
- кръвна група и Rh принадлежност на детето и майката, създаващи евентуално условия за несъвместимост;
- тестове на Coombs (директен и индиректен);
Лечението зависи от тежестта на болестта. Изисква се корекция на анемията чрез преливане на кръвни продукти. При хипербилирубинемия се прилага фототерапия, при нужда обменно кръвопреливане.
Коментари към Хемолитична болест на плода и новороденото, неуточнена МКБ P55.9