Вътреутробна хипоксия, установена по време на раждането и родоразрешаването МКБ P20.1
Вътреутробната хипоксия настъпва при значително намаляване на притока на кислород към плода. Това може предизвика различни патологични състояния, които да са животозастрашаващи за детето.
Причините, които могат да доведат до протрахирано раждане и от там до хипоксия на плода са:
- от страна на майката - аномалии на костния таз, затлъстяване, аномалии на меките тъкани на родовия канал, тумори;
- от страна на плода - при атипични и патологични предлежания, аномалии като хидроцефалия, увеличен черен дроб, асцит, туморни образувания;
- от страна на пъпната връв - наличие на възли, притискане, увиване на пъпната връв около врата на бебето;
Епизодите на влошен фетален газообмен водят до повишаване на артериалното налягане, преразпределяне на ударния обем предимно към плацентата, мозъка и миокарда. Развива се хипоксия, включва се анаеробната гликолиза, което води до увеличаване на парциалното налягане на въглеродния диоксид, т.е. налице е ацидоза. Ако тези епизоди са продължителни и често повтарящи се, настъпват тежки увреждания на редица органи и системи, включително и на мозъка. Въздействието на хипоксията върху централната нервна система е сериозен проблем във връзка с перинаталната смъртност и риска от трайни увреждания на детето.
При аномалии на костния таз може да се наблюдава вътреутробна хипоксия, установена по време на раждането и родоразрешаването. Най-честата аномалия е стеснен таз, това е състояние, при което поне един от вътрешните размери е с 1,5 – 2 см по-малък от нормата. Обикновено се наблюдава стеснение на входа на таза. Това е препятствие за преминаването на главата на плода. Необходима е усилена маточна дейност, което води до умора не само на бременната, но изразходва и контрактилните резерви на маточната мускулатура. По време на раждането при тесен таз често се наблюдава първична и вторична родилна слабост. Това води до удължаване на раждането, повишен травматизъм и хипоксия на плода.
Вътреутробна хипоксия често се наблюдава при атипични и патологични предлежания на бебето (високо право положение на главата, дълбоко напречно положение, предно - черепно предлежание, лицево, челно). При тези атипични предлежания се усложнява раждането, има по-висок риск от развитие на хипоксия и появата на вътречерепни кръвоизливи.
Усложнения на раждането могат да настъпят и от страна на пъпната връв. При нейното притискане се намалява притока на кислород към бебето, което може доведе до хипоксия. Наличието на възли на пъпната връв също е сериозно състояние, тъй като по време на раждането плодът се спуска в родилния канал, което води до опъване на пъпната връв и затягане на възела. Последицата е тежко разстройство в кръвотока на пъпните кръвоносни съдове и хипоксия на бебето. При увиване на пъпната връв около плода също се нарушава умбиликалния кръвоток и това води до недостиг на кислород.
Диагнозата на вътреутробна хипоксия, установена по време на раждането и родоразрешаването не е трудна за поставяне. Обикновено се наблюдава разстройство на родилната дейност, раждането е протрахирано. Това може да насочи лекаря към евентуален проблем. Задължително през целия период се проследява маточната активност и сърдечната дейност на плода чрез кардиотокограф. Промените в сърдечната честота дават информация за състоянието на бебето и дали получава достатъчно кислород. Ако кардиотокографското изследване покаже влошаване на състоянието на плода и спадане на сърдечната честота под нормата, трябва да се предприемат спешни мерки.
При вътреутробната хипоксия, установена по време на раждането и родоразрешаването, трябва да се предприемат своевременни мерки. В някои случаи могат да се приложат различни методи за подпомагане на родилната дейност (форцепс, вакуум екстракция). Най-често при появата на хипоксия, която застрашава живота на бебето, се преминава към спешно цезарово сечение.
Коментари към Вътреутробна хипоксия, установена по време на раждането и родоразрешаването МКБ P20.1